223. Wieczór Na Harendzie. Spotkanie z Natalią Budzyńską

Słyszeliście już o wydanej niedawno książce „Zakopane Artystek” autorstwa Natalii Budzyńskiej? Opowiada ona o związanych z Zakopanem kobietach – aktorkach, pisarkach, poetkach, malarkach, tancerkach, które tworzyły unikatowy klimat stolicy Tatr i wzbogacały środowisko artystyczne Zakopanego. Już w najbliższy piątek, 5 lipca o godzinie 19:00 w ramach 223. Wieczoru na Harendzie o swojej książce opowie sama autorka – Natalia Budzyńska, a spotkanie poprowadzi Beata Denis-Jastrzębska.

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na 223. Wieczór Na Harendzie. Spotkanie z Natalią Budzyńską, autorką książki „Zakopane Artystek” poprowadzi Beata Denis-Jastrzębska.

„Zakopane Artystek”, to najnowsza książka autorki, wydana przez wydawnictwo ZNAK, która o zakopiańskich postaciach pisała już nie raz. Za biografię Stanisława Witkiewicza pt. „Witkiewicz, ojciec Witkacego” otrzymała Nagrodę Literacką Zakopanego w 2023 roku.

W swojej najnowszej książce oddaje głos kobietom, które na równi z mężczyznami zdobywały góry, tworzyły i brały udział w artystycznym życiu pod Tatrami. Kim były, dlaczego zostały zapomniane i dlaczego czasami tak trudno odtworzyć ich życie i działalność artystyczną?
Historię Zakopanego opisano w niejednej książce, a jaka jest jego herstoria? To pytania, na które znajdziemy odpowiedź właśnie tego wieczoru.

223. Wieczór na Harendzie odbywa się w ramach IX Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego, dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Zakopane.

Natalia Budzyńska
Urodzona w Poznaniu, ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w rodzinnym mieście. Dziennikarka i publicystka, pisząca teksty dotyczące głównie religii, kultury i sztuki. Autorka kilku książek biograficznych, w tym „Brat Albert. Biografia” , za którą otrzymała nagrodę Feniks w kategorii eseistyka i „Witkiewicz, ojciec Witkacego” nagrodzonego Literacką Nagrodą Zakopanego.

Beata Denis-Jastrzębska
Łodzianka od ponad trzech dekad mieszkająca w Zakopanem. Dziennikarka, animatorka kultury, od lat związana z Muzeum Jana Kasprowicz na Harendzie. Obecnie jest sekretarzem Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Pracuje w Radiu Alex.

Nota od wydawcy:
„Zakopane Artystek”.
To one tworzyły Zakopane
Malarki, aktorki, rzeźbiarki, tancerki, literatki. Artystki. Pisały przewodniki turystyczne, przyjeżdżały po literacki temat, odkrywały góralską sztukę, tworzyły teatry i prowadziły szkoły artystyczne. Tańczyły, tkały, pisały i grały. Zdobywały międzynarodowe nagrody. Przyjeżdżały na chwilę albo na zawsze, odpocząć lub pracować, na wakacje lub na leczenie. Zakopianki z urodzenia lub z wyboru. To one współtworzyły legendę stolicy polskich gór. Mimo że w swoich czasach były tak samo rozpoznawalne jak ich koledzy, dziś są dużo mniej popularne. Na szczęście w Zakopanem artystek powracają na ulice swojego miasta, by przypomnieć nam o swoim wkładzie w historię tego miejsca.
Jakie echo zachwytów Marii Konopnickiej nad Tatrami można znaleźć w O krasnoludkach i sierotce Marysi? Dlaczego Zofia Stryjeńska chodziła po Krupówkach w spódnicy z dziurami na pośladkach? Jak ze stolicą polskich Tatr związane były Pawlikowska-Jasnorzewska, Stryjeńska czy Nałkowska? Czy pobyt w Zakopanem uśpił czujność Heleny Modrzejewskiej, co doprowadziło do porwania jej syna? Skoro Witkiewicz, Chałubiński czy Eljasz-Radzikowski są nazywani ojcami Zakopanego, to kim są jego matki?
Wielokrotnie nagradzana biografka Natalia Budzyńska, zapraszając nas do barwnego świata artystycznej bohemy sprzed stu lat, kreśli niezwykłe portrety kobiet, bez których Zakopane, jakie znamy dziś, nigdy by nie powstało.

Autor(ka):