Dziennik górski z wyprawy po Tatrach autorstwa fikcyjnego poety w formie poezji? Tak, to treść tomiku poezji „5″ autorstwa Łukasz Kamińskiego, o którym opowie sam poeta w rozmowie z Markiem Średniawą w czasie 224. Wieczoru na Harendzie organizowanego przez Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza wraz z wydawnictwem JANKA. Spotkanie z poetą odbędzie już w najbliższy wtorek, 9 lipca o godzinie 18:00 w Muzeum Jana Kasprowicza.
Od autora:
„Lubię tu latem marnować czas. Może dlatego, że po lekturze Prousta nie wierzę w marnowanie czasu. Gdy niedzielni taternicy biegają po graniach w drogich ubraniach, ja piję lemoniadę, jem pierniczki i patrzę na Roztocką Czubę. Kiedyś jej fragment się obsunął, co wyeliminowało z tego obszaru ruch autobusowy. I dobrze. Z tą myślą zasypiam na leżaczku. W snach przychodzi Bartuś Obrochta – legendarny gazda z Roztoki. Niegdyś na skrzypcach grał najpiękniejsze melodie dla Sienkiewicza i Prusa, dziś rzępoli tylko dla mnie”.
„5” to nie tylko kolejny tom autorski Łukasza Kamińskiego. W tym dzienniku górskim fikcyjnego poety przedstawione są Tatry jako piąta strona świata, nie przypadkiem przewodnikiem jest diabeł, zadomowiony gość góralskich gawęd, a i klasyków, od Księgi Hioba poczynając. Fikcja o charakterze non-fiction (albo odwrotnie).
Łukasz Kamiński – rocznik 91. Autor pięciu książek poetyckich: „1” (Nisza 2019), „2” (Nisza 2021), „3” (Kwadratura 2022), „4” (Fundacja Duży Format 2023), „5” (Janka 2024). Publikował również m.in. w „Zeszytach Literackich”, „Czasie Literatury”, „Witkacym”, „Wizjach” czy kilku antologiach. Tłumaczony na język ukraiński. Mieszka(ł) w Zakopanem
Marek Średniawa – doktor nauk technicznych, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Autor publikacji o współczesnych inspiracjach twórczością Witkacego oraz jego relacjach ze sztuką nowoczesną. Redaktor i współautor monografii „Witkacy. Drapieżny umysł”. Wspólnie z Natalią Kruszyną kurator wystawy i autor katalogu „Witkacy + inspiracje. Portrety Witkacego z dawnej kolekcji Teodora Białynickiego-Biruli oraz prace inspirowane dziełem artysty” (2022/2023). Inicjator i pomysłodawca (wspólnie z Małgorzatą Sady) polsko-angielskiej bibliofilskiej edycji dramatu Gyubal Wahazar. Współorganizator konferencji o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu (2010 Waszyngton, 2015 Zakopane, 2019 Słupsk), sympozjum tłumaczy jego twórczości (2019 Zakopane) i innych popularyzujących ją wydarzeń. Współfundator i członek zarządu Instytutu Witkacego oraz redakcji pisma „Witkacy!”.