Teraz Czytasz
9 atrakcji na listopadowy pobyt w Zakopanem

9 atrakcji na listopadowy pobyt w Zakopanem

Tymoteusz Mróz
9 atrakcji na listopadowy pobyt w Zakopanem

Położone w sercu Tatr Zakopane przyciąga cały rok. Listopad to miesiąc, w którym złota jesień przechodzi w zimową aurę. Może i jest nieco chłodniej, ale to wyjątkowa szansa na doświadczenie Podhala w wydaniu najbardziej kolorowym, spokojnym i melancholijnym. Niektórzy mówią, że to na wizytę czas najlepszy. Co można robić podczas pobytu w listopadzie? Podpowiadamy!

1. Wędruj po górach

Podhale to doskonałe miejsce dla miłośników pieszych wędrówek. W listopadzie góry już zaczynają się pokrywać śniegiem, co dodaje uroku krajobrazowi. Warto odwiedzić popularne szlaki, takie jak Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska,czy Morskie Oko, które teraz będą nieco mniej oblężone. Pamiętaj jednak o odpowiednim przygotowaniu – może być chłodno i ślisko, ale na pewno będzie pięknie!

2. Zjeżdżaj na nartach

Jeśli listopad przynosi wcześniejsze opady śniegu, można spróbować jazdy na nartach. Co prawda wszystkie największe ośrodki ruszają dopiero w połowie grudnia, jednak przy sprzyjających warunkach można pojeździć na kameralnych stokach takich jak “U Jędrola” w Suchem czy “UFO” w Bukowinie Tatrzańskiej.

3. Zrelaksuj się w termach

W Zakopanem nie brakuje basenów termalnych, w których można rozgrzać się po jesiennym spacerze. Szczególnie warte uwagi są Termy Zakopiańskie w centrum miasta oraz Chochołowskie Termy, oba miejsca zapewnią dużo ciepła w basenach i saunach oraz dużą dawkę relaksu.

4. Poznaj kulturę w muzeach

Jeden pobyt to zbyt mało, by w pełni zagłębić w bogatą kulturę Podhala. Filie Muzeum Tatrzańskiego, które organizują stałe ekspozycje i wystawy czasowe to obowiązkowe punkty wizyty każdego, kto chce lepiej poznać kulturę regionu. Szczególnie warto polecić przepięknie odnowione wille Oksza i Koliba.

5. Zjedz coś pysznego

Na Podhalu królują karczmy, ale nie brakuje też adresów dla foodies poszukujących wyjątkowych doświadczeń. Szczególnie wypada nam polecić wyszukane dania w restauracji Stara Papiernia w Kuźnicach oraz Giewont przy Szymoszkowej, nowoczesne menu inspirowane polska kuchnią w Drukarni Smaku czy Restauracji Marilor, comfort food w Bistro Kryjówka, pyszne burgery w Bistro Bubuja i górskie hot dogi w Bistro Kijki Dwa. Jeśli jednak szukasz góralskiej karczmy, nie zawiedzie Cię Nosalowy Dwór, Javorina lub położona w Bukowinie Tatrzańskiej Szymkówka.

6. Kup coś ładnego

Jeśli lubisz buszować po sklepach, to w Zakopanem będziesz w swoim żywiole! Nie brakuje tu adresów, gdzie można znaleźć designerskie ubrania na co dzień i w góry. Szczególnie warto odwiedzić Fashion Street przy ul. Krupówki 29 oraz galerię handlową Krupówki 40, które zaspokoją nawet najbardziej wybredne gusta.

7. Wpadnij do kina

Zobacz Też
Człapówki - sztuka online Teatru Witkacy w Zakopanem

W Zakopanem są aż 3 kina – Sokół i Giewont, w których znajdziesz filmowe hity oraz Miejsce. To ostatnie ma charakter studyjny, oferuje filmy spoza box office, ambitne, często trudno dostępne. Można się nimi cieszyć kosztując domowych wypieków przy kawiarnianym stoliku. Na jesienny wieczór propozycja idealna!

8. Spaceruj po Zakopanem

Spacer po Zimowej Stolicy Polski w listopadzie to zupełnie inne doświadczenie niż w styczniu czy sierpniu. Melancholijna atmosfera i spokój pozwalają spojrzeć na miasto z innej strony, poznać architekturę oraz urok, który często ginie w gwarze sezonu. Odwiedzić warto nie tylko Krupówki, ale też urokliwy Park Miejski, czy Rówień Krupową.

9. Zwiedź kościoły

Dla osób wierzących, miejsca kultu na Podhalu mają wyjątkowy charakter. Wpływa na to góralska architektura i mistyka Tatr, do których przywiązany był Papież Jan Paweł II. Szczególne są małe kościółki, o niezwykłym uroku i atmosferze takie jak Kościół Matki Bożej Częstochowskiej zwany “Starym Kościółkiem” przy ul. Kościeliskiej, Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce, czy Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach.

To tylko niektóre z atrakcji, które Zakopane oferuje w listopadzie. Niezależnie od tego co wybierzesz, na pewno spędzisz tu miły czas!

Fot. Deposit Photos

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry