Teraz Czytasz
9 miejsc w Zakopanem, które warto zwiedzić z dziećmi

9 miejsc w Zakopanem, które warto zwiedzić z dziećmi

Zakoplan - Twój przewodnik po Zakopanem
9 miejsc w Zakopanem, które warto zwiedzić z dziećmi

Zakopane to jeden z ulubionych celów rodzinnych podróży. Zimą panuje tu białe szaleństwo, latem natomiast tatrzańskie szlaki wypełniają poszukiwacze górskich przygód. „Zimowa Stolica Polski” zapewnia wiele rozmaitych atrakcji również poza terenem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Poniżej kilka propozycji, które naszym zdaniem przypadną Wam do gustu.

Wyprawa na Gubałówkę


Gubałówka to wzniesienie, które podobnie jak Giewont widać niemal z każdego zakątka Zakopanego. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, iż o wiele łatwiej „zdobyć” ten szczyt całą rodziną. Jeśli brakuje Wam wiary we własną kondycję fizyczną, wjedźcie tam kolejką. Z samej góry rozpościera się zjawiskowy widok na panoramę Tatr. Podczas gdy Wy będziecie wygrzewać się w podhalańskim słońcu na czynnej cały rok plaży, dzieciaki pochłonie zabawa na zjeżdżalni grawitacyjnej. Potem warto wybrać się na krótki spacer szczytem wzniesienia, w stronę Butorowego i wrócić do miasta za pośrednictwem kolei krzesełkowej na Szymoszkowej.

Gdzie? Dolna stacja kolejki: ul. Na Gubałówkę 4


Wyprawa na Kasprowy Wierch


Każdy mały odkrywca będzie zachwycony wizytą w dwóch najwyżej położonych budynkach w Polsce – górnej stacji kolejki linowej i Obserwatorium Meteorologicznym na szczycie Kasprowego Wierchu. Atrakcją będzie już sam wjazd jedyną wysokogórską koleją w Polsce – za jej pomocą traficie na wysokość 1959 m.n.p.m. Jeśli wyprawę planujecie w wysokim szczycie turystycznym – pomyślcie o nabyciu biletów z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej za pośrednictwem internetu. Jeśli jednak umknie Wam ta formalność – nie zniechęcajcie się. Wprawdzie będzie trzeba odstać swoje w kolejce, ale w tym czasie dzieciaki razem z jednym z opiekunów mogą zwiedzić klimatyczny zespół dworsko-parkowy w Kuźnicach.

Gdzie? Kuźnice, Zakopane


Spacer Drogą pod Reglami


Droga pod Reglami urzeka niezależnie od pory roku. Ponieważ ciągnie się tuż poniżej granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, na spacer można się wybrać także z pupilem. Albo zorganizować rodzinną przejażdżkę rowerową. Proponujemy wyruszyć spod skoczni i kierować się ku Dolinie Strążyskiej. U jej wylotu można zatrzymać się na pyszne naleśniki w Kawiarni Roma, a następnie wrócić do miasta jedną z najładniejszych ulic w Zakopanem – ulicą Strążyską, która w niższych partiach przechodzi w ulicę Kasprusie. Tam warto odwiedzić Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma.

Gdzie? Wielka Krokiew: ul. Czecha 1, Roma: ul. Strążyska 39, Atma: ul. Kasprusie 19


Szarlotka w Chochołowskiej


Dolina Chochołowska wiosną urzeka dywanami krokusów, latem – aromatem świerków, a zimą – ciszą lasu uśpionego pod śnieżną pierzyną. Szlak jest łagodny i malowniczy, nie powinien nadwyrężyć nawet najmłodszych piechurów. Jego zwieńczeniem będzie wizyta w schronisku Chochołowska, które słynie z jednej z najlepszych szarlotek w Tatrach Zachodnich – serwowanej z prawdziwą śmietaną i podhalańskimi jagodami.

Gdzie? parking na Siwej Polanie, Witów – schronisko na Polanie Chochołowskiej


Popołudnie w zakopiańskim Aqua Parku


W Zakopanem pogoda bywa kapryśna. Czasami nie ma innego wyjścia, jak tylko gdzieś się przed nią schować. Zamiast uciekać do hotelowego pokoju, czy przypadkowej karczmy, pomyślcie o wizycie w Aqua Parku! Co Was tam czeka? Baseny sportowe, rekreacyjne i lecznicze, taras widokowy z basenem termalnym, 5 zjeżdżalni, rwąca rzeka, strefy jacuzzi i saun, kręgielnia oraz siłownia. Wszystkie te atrakcje gwarantują, że cała rodzina będzie zachwycona taką popołudniową rekreacją.

Gdzie? ul. Jagiellońska 31, Zakopane


Wjazd na Wielką Krokiew


Zdjęcie na tle Wielkiej Krokwi to dla wielu gości Zakopanego obowiązkowy punkt pobytu pod Tatrami. A gdyby tak zrobić je ze szczytu skoczni? Dla dzieci już sam fakt wjazdu koleją krzesełkową na tak znaczną wysokość jest atrakcją. Jednak największe wrażenie na każdym, niezależnie od wieku, wywiera moment stanięcia tuż przy belce startowej – od tej pory już nie będziecie musieli sobie wyobrażać, co czują zawodnicy tuż przed swoim startem. Będziecie to wiedzieć. Obok górnej stacji wyciągu znajduje się urocza kawiarenka z pyszną kawą, herbatą i ciastem prosto z blachy. Kolej jest czynna od 9:00 do zmierzchu.

Gdzie? ul. Czecha 1, Zakopane

Zobacz Też


Place zabaw w Parku Miejskim i na Dolnej Równi Krupowej


Place zabaw w Zakopanem są czynne cały rok, z wyłączeniem momentów kiedy przykrywa je gruba warstwa śniegu. Oba usytuowane są w tyleż kultowych, co malowniczych punktach polskiej stolicy Tatr. Ten w Parku Miejskim znajduje się zaledwie 5 minut spacerem od Krupówek i od Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma – po długich minutach beztroskiej zabawy można wybrać się na spotkanie z jednym z największych polskich kompozytorów. Plac zabaw przy Dolnej Równi Krupowej natomiast znajduje się na największej otwartej przestrzeni w mieście, dzięki czemu maluchy mogą harcować na tle malowniczej panoramy Tatr.

Gdzie? Park Miejski: Piłsudskiego 8E, Dolna Rówień Krupowa: Słoneczna 2A


Wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

Zanim wybierzecie się na wyprawę do Morskiego Oka czy jednej z tatrzańskich dolin – zabierzcie swoje pociechy do Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. To miejsce wcieli się w rolę Waszego przewodnika po Tatrach. Gromadzone od lat zbiory są aktualizowane i eksponowane w coraz ciekawszy sposób. Wizyta w Centrum pozwoli baczniej przyjrzeć się zagadkowej tatrzańskiej przyrodzie i rzuci nowe światło na porywający góralski folklor.


Gdzie? ul. Chałubińskiego 42A, Zakopane

Wizyta w Muzeum Kornela Makuszyńskiego (*aktualnie Muzeum przechodzi remont)


Dzieciaki fascynują się teraz Minionkami i losami komiksowych herosów zza oceanu, a często nie wiedzą jak niesamowite przygody spotykały bohaterów opowieści stworzonych przez rodzimych autorów. Taki stan rzeczy pomoże zmienić wizyta w Willi Opolanka, w której mieści się muzeum Kornela Makuszyńskiego, twórcy „Przygód Koziołka Matołka” czy „Szatana z siódmej klasy”. Zobaczymy w nim nie tylko przedmioty, w otoczeniu których żył i pracował ten przewrotny pisarz, ale także oryginalne ilustracje do jego książek oraz rzadko publikowane zdjęcia samego autora, pełne humoru i dystansu do świata.

Gdzie? ul. Tetmajera 7, Zakopane

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry