Ania Tybor zdobywa Manaslu!

Ania zdobyła szczyt Manaslu, po czym zjechała do bazy na nartach, zostając przy tym pierwszą Polką, która zjechała na nartach z ośmiotysięcznika oraz pierwszą kobietą na świecie, która dokonała pełnego zjazdu z Manaslu, oczywiście bez użycia tlenu. Zakopianka wraz ze swoim zespołem – Federico Secchim i Marco Majorim – zrealizowali niezwykły projekt zjazdu na nartach z ośmiotysięcznika – Projekt Dream Line Manaslu 8163.

Nasz wywiad z Anią, w którym poznacie ją i jej plany przed wyprawą znajdziecie tutaj.

Przeczytajcie relację z wyprawy i obejrzyjcie świetne zdjęcia Piotrka Drzastwy, fotografa, który towarzyszy ekipie.

5 września

Wylot do Nepalu. Ania rusza ze swoim zespołem, w skład, którego wchodzą Federico Secchi, Marco Majori oraz Piotrek Drzastwa. Na miejscu ma do nich dołączyć Chhang Dawa Sherpa. Po pierwszych dniach spędzonych w Katmandu ruszają w trasę z do Arughat. Ponieważ z powodu pandemii większość schronisk jest zamknięta, trasę pokonują szybciej samochodami.

13 września

Po podróży z Arughat do Samagaun i trekkingu do docierają do bazy pod Manaslu. Ania, Marco i Federico korzystając do dobrej pogody ruszają do obozu pierwszego w ramach aklimatyzacji, gdzie spędzą noc na wysokości 5800 m n.p.m.

19 września

Spędzają noc w obozie drugim na 6400 m n.p.m, a kolejnego dnia rano cała trójka rusza do obozu trzeciego położonego prawie na 7000 m n.p.m. Po nocy planują zjazd na nartach do base campu.

21 września

Aklimatyzacja przebiega zgodnie z planem, ekipę czeka krótka regeneracja w bazie. Optymalna linia zjazdu została wybrana, czekają na okno pogodowe.

27 września

Pogoda poprawia się. Atak szczytowy zaplanowany jest na następny dzień. Plan zakłada, że Fede i Marco wyjdą z bazy około godziny 10 czasu lokalnego, a Ania wystartuje kilka godzin później około godziny 14. Piotrek też wyjdzie rano i będzie próbował udokumentować próbę zdobycia szczytu za pomocą drona.

28 września

Ania z ekipą dochodzą powoli do obozu IV na ok 7450 m. Tam mają odpocząć kilka godzin, a następnie ruszyć na szczyt.

29 września

Sukces!!! Około godziny 15 czasu lokalnego ekipa w składzie Anna Tybor, Federico Secchi i Marco Majori zdobywają szczyt Manaslu! Po szybkim pamiątkowym zdjęciu cała trójka rozpoczęła zjazd na nartach w stronę bazy. Po stosunkowo późnym ataku szczytowym i niestety dość wolnym tempie przemieszczania, cała trójka spędzia noc w obozie IV. Po krótkiej regeneracji rano ruszają z powrotem do bazy

Aniu gratulujemy!!

Autor(ka):