Teraz Czytasz
Ania Tybor zdobywa Manaslu!

Ania Tybor zdobywa Manaslu!

Iga Kaczmarczyk

Ania zdobyła szczyt Manaslu, po czym zjechała do bazy na nartach, zostając przy tym pierwszą Polką, która zjechała na nartach z ośmiotysięcznika oraz pierwszą kobietą na świecie, która dokonała pełnego zjazdu z Manaslu, oczywiście bez użycia tlenu. Zakopianka wraz ze swoim zespołem – Federico Secchim i Marco Majorim – zrealizowali niezwykły projekt zjazdu na nartach z ośmiotysięcznika – Projekt Dream Line Manaslu 8163.

Nasz wywiad z Anią, w którym poznacie ją i jej plany przed wyprawą znajdziecie tutaj.

Przeczytajcie relację z wyprawy i obejrzyjcie świetne zdjęcia Piotrka Drzastwy, fotografa, który towarzyszy ekipie.

5 września

Wylot do Nepalu. Ania rusza ze swoim zespołem, w skład, którego wchodzą Federico Secchi, Marco Majori oraz Piotrek Drzastwa. Na miejscu ma do nich dołączyć Chhang Dawa Sherpa. Po pierwszych dniach spędzonych w Katmandu ruszają w trasę z do Arughat. Ponieważ z powodu pandemii większość schronisk jest zamknięta, trasę pokonują szybciej samochodami.

13 września

Po podróży z Arughat do Samagaun i trekkingu do docierają do bazy pod Manaslu. Ania, Marco i Federico korzystając do dobrej pogody ruszają do obozu pierwszego w ramach aklimatyzacji, gdzie spędzą noc na wysokości 5800 m n.p.m.

19 września

Spędzają noc w obozie drugim na 6400 m n.p.m, a kolejnego dnia rano cała trójka rusza do obozu trzeciego położonego prawie na 7000 m n.p.m. Po nocy planują zjazd na nartach do base campu.

21 września

Aklimatyzacja przebiega zgodnie z planem, ekipę czeka krótka regeneracja w bazie. Optymalna linia zjazdu została wybrana, czekają na okno pogodowe.

27 września

Zobacz Też

Pogoda poprawia się. Atak szczytowy zaplanowany jest na następny dzień. Plan zakłada, że Fede i Marco wyjdą z bazy około godziny 10 czasu lokalnego, a Ania wystartuje kilka godzin później około godziny 14. Piotrek też wyjdzie rano i będzie próbował udokumentować próbę zdobycia szczytu za pomocą drona.

28 września

Ania z ekipą dochodzą powoli do obozu IV na ok 7450 m. Tam mają odpocząć kilka godzin, a następnie ruszyć na szczyt.

29 września

Sukces!!! Około godziny 15 czasu lokalnego ekipa w składzie Anna Tybor, Federico Secchi i Marco Majori zdobywają szczyt Manaslu! Po szybkim pamiątkowym zdjęciu cała trójka rozpoczęła zjazd na nartach w stronę bazy. Po stosunkowo późnym ataku szczytowym i niestety dość wolnym tempie przemieszczania, cała trójka spędzia noc w obozie IV. Po krótkiej regeneracji rano ruszają z powrotem do bazy

Aniu gratulujemy!!

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry