Bach e improvvisazioni

W Pomurnik Cafe Galeria w Brzegach 1 kwietnia o godzinie 18:00 odbędzie się kameralny koncert wiolonczelowy Jakuba Gucika.

Jakub Gucik, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (2013). Zajmuje się głównie wykonawstwem muzyki kameralnej muzyki współczesnej, improwizator i kompozytor. Wiolonczelista zespołów: Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble, Kraków Improviser Orchestra oraz IPT Wójciński/Bańdur/Gucik, z którymi występuje w Polsce i za granicą. Związany również z zespołami krakowskich teatrów: Teatru Szczęście, Teatru Odwróconego i Teatru Bez Scenografii. Autor muzyki teatralnej, elektroakustycznej i elektronicznej. Wraz ze Spółdzielnią Muzyczną laureat prestiżowej Ernst von Siemens Ensemble-Förderpreise 2021-2022. Jako członek kwartetu smyczkowego zajmował IV (2006) i I (2007) miejsce w konkursie Talents for Europe w Dolnym Kubinie na Słowacji, zdobywając przy tym (2007) nagrodę specjalną ufundowaną przez Moyzes Quartet. W 2010 roku otrzymał stypendium na udział w kursach mistrzowskich w ramach festiwalu Oberstdorfer Musiksommer. Czterokrotny (2016–2019) laureat festiwalu FAMA w Świnoujściu, wyróżniony festiwalową nagrodą im. Andrzeja Jakóbca w 2018 i „Trójzębem Neptuna” w 2019 roku. Laureat I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. J. Patkowskiego (2017).

Pomysł na program Bach e improvvisazioni chodził mi po głowie od długiego czasu. Jako że właściwie nie jestem już wiolonczelistą klasycznym, gram głównie muzykę współczesną i improwizowaną biorąc na tapet tak klasyczny repertuar jak Suity Bacha postanowiłem złamać monolit formy i „świętego tekstu wiolonczelistów” i spojrzeć na Bacha przez pryzmat swoich specyficznych doświadczeń i artystycznych poszukiwań. 1 kwietnia wykonam IV Suitę Es-dur, której części przeplotę improwizacjami. Dzięki temu razem ze słuchaczami spojrzę z dystansu na kanoniczny repertuar, a improwizacje, będące zawsze ulotnym świadectwem chwili w której się tworzą nabiorą nowego kontekstu. Serdecznie zapraszam do wspólnej dźwiękowej podróży.
6 Suit Johanna Sebastiana Bacha to właściwie synonim utworu na wiolonczelę solo. Jest to żelazny kanon muzyki wiolonczelowej XVIII w., powszechnie znany nawet osobom niedarzącym muzyki klasycznej szczególnym uczuciem. Dość powiedzieć, że Preludium z I Suity G-dur to szlagier nieustannie pojawiający się w filmach, dwadzieścia lat temu eksploatowany niemiłosiernie jako dzwonek telefonów komórkowych, a Mścisław Rostropowicz – wiolonczelista wirtuoz, dyrygent, kompozytor i obrońca praw człowieka wykonywał Suity w Berlinie, w listopadzie 1989 roku, podczas burzenia Muru. Kolejne nagrania płytowe Suit od Pablo Casalsa, przez wspomnianego Rostropowicza, aż po współczesnych mistrzów były świadectwem zmian, jakie następowały w grze na wiolonczeli technicznie i estetycznie na przestrzeni lat, a także polem sporów i dyskusji.

Jakub Gucik występuje na festiwalach: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Sacrum Profanum, Maerz Musik, Floating Castle, FAMA, Musica Polonica Nova, Wszystkie Strony Świata, Ensemble-Akademie Freiburg, Les Heures Musicales de la Vallée de la Bresle, NeoArte, Oberstdorfer Musiksommer, Audio Art, MUSICA MODERNA. Wielokrotnie dokonywał światowych oraz krajowych prawykonań utworów, kompozytorów takich jak: Artur Zagajewski, Johannes Kreidler, Brigitta Muntendorf, Jennifer Walshe, Michael Beil, Salvatore Sciarrino, Piotr Peszat, Marta Śniady, Jacek Sotomski, Andrzej Kwieciński. Współpracuje z muzykami jazzowymi, klasycznymi i rozrywkowymi: m.in. Hashtag Ensemble, Łukasz Marciniak, Tilen Kravos, Wojciech Błażejczyk, Michał Górczyński, Maciej Trifonidis, Szymon Wójciński, Adam Klocek, Marek Chołoniewski, Paweł Szamburski, Leszek „HeFi” Wiśniowski, Sztywny Pal Azji. Prezenter muzyczny radia JAZZKULTURA.

Pomurnik Cafe Galeria znajduje się w Brzegach, obok Bukowiny Tatrzańskiej – ulica Halna 139.

Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje: