Bez patosu

„Bez patosu. Anna Buńda-Dorula – malarstwo na tkaninie, Janusz Tycner – grafika i malarstwo” to najnowsza wystawa, którą można zobaczyć w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór.

Anna Buńda-Dorula i Janusz Tycner to artyści wywodzący się z Suchego koło Zakopanego. Obydwoje wychowani w tradycyjnych rodzinach góralskich zostawiają swój twórczy ślad w przestrzeni, dając wyraz przywiązania do podhalańskiej ziemi.
Anna Buńda-Dorula od lat zafascynowana jest stosunkowo rzadko uprawianym na Podhalu malarstwem na tkaninie. Pierwsze malowane gorsety pojawiły się na Podhalu w latach dwudziestych XX wieku i najprawdopodobniej powodem ich powstania była sytuacja ekonomiczna. Do dziś zachowało się kilka egzemplarzy z tego okresu. Kolejne datowane są dopiero na lata 50-te. Anna Buńda-Dorula maluje gorsety, kożuchy, serdaczki, chusty i szale, ubrania góralskie, w tym ślubne. Pozostaje wierna tradycyjnym wzorom jednocześnie dając upust własnej wyobraźni i ogromnej wrażliwości na barwę. Różnorodność motywów kwiatowych – począwszy od tradycyjnych róż, dziewięćsiłów, szarotek poprzez skorusy (jarzębiny), niezapominajki, szyszki czy głogi sprawia, że trudno by szukać powtórzonego projektu. Wielką precyzją odznaczają się też wzory „tureckie”.
Janusz Tycner ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. A.Kenara i grafikę na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Tworzy w różnych technikach. Uprawia , rysunek, grafikę komputerową i malarstwo, współpracował jako plastyk i rysownik m.in. z Tygodnikiem Podhalańskim i Biurem Promocji Zakopanego. Pracował również jako animator m,in w krakowskim Studio Filmów Animowanych oraz warszawskim studio J&P. Najchętniej zajmuje się ilustracją dla dzieci, projektowaniem graficznym i animacją, ale także malarstwem sztalugowym. Jego rysunki i grafiki stanowią komentarz do współczesnego życia na Podhalu, relacji i zderzenia współczesności z tradycją. Widać w nich także nostalgię za przeszłością. Janusz Tycner jest autorem m.in. Historii sztuki po góralsku, wyjątkowego, pełnego humoru cyklu grafik.Na wystawie można oglądać jego prace wykonane w różnych technikach.

Wystawę możecie zobaczyć od poniedziałku do soboty (z wyłączeniem środy) w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27, od 10:00 do 17:00. Wstęp wolny! Wystawa trwa do 17 lutego 2024.

Oprac. na podst. materiałów Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. Grafika tytułowa: Facebook/Janusz Tycner Art

Autor(ka):