BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane – Półmetek festiwalu

Festiwal BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane wkracza rozpędzony w drugą połowę wakacji–przez cały sierpień w polskich kurortach będzie można oglądać najbardziej wartościowe tytuły ostatnich lat.

Letnie wieczory nad morzem, w górach i na Mazurach zapowiadają się fascynująco! Najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy w Polsce BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane nie zwalnia tempa racząc widzów codziennie nową dawką filmowych emocji.

W sierpniu seanse odbywają się o pół godziny wcześniej. Rytm festiwalowych pokazów filmowych wyznaczają piękne zachody słońca, a upływający czas wakacji poznajemy po szybciej zapadającym zmroku. Dostosowując się do cyklu natury, festiwal przyspiesza o pół godziny wszystkie sierpniowe seanse w każdej lokalizacji. W drugim miesiącu wakacji przed dużym ekranem na sopockim Molo – najdłuższej drewnianej konstrukcji tego typu w Europie – będzie można zasiąść wygodnie już o 21:30. Kino z widokiem na Giewont na Placu Niepodległości przy zakopiańskich Krupówkach startuje natomiast o 21:00, podobnie jak w giżyckiej Ekomarinie, gdzie w sierpniowe wtorki i środy można przypłynąć i obejrzeć film w jedynym w Europie kinie jachtowym.

Fot. MMPStudio

„Mistrz” Głowacki w Sopocie. Już we wtorek 9 sierpnia z widzami i turystami spędzającymi wakacje w Trójmieście spotka się jeden z najbardziej utalentowanych polskich aktorów – Piotr Głowacki, którego wcześniej będzie można zobaczyć w roli tytułowej w filmie „Mistrz”. Nieprzypadkowo spotkanie odbędzie się we wtorek, którego hasło przewodnie brzmi Świat Cię potrzebuje. Aktor jest bowiem propagatorem zdrowego i odpowiedzialnego życia. Rozmowę w festiwalowej kawiarni Koło Molo w Sopocie poprowadzi Weronika Wawrzkowicz, oficjalna reporterka festiwalu, prowadząca blog Rozmawiam, bo lubię. Wstęp oczywiście bezpłatny – wystarczy zabrać ze sobą dobry humor i uśmiech na twarzy.

Fot. Jurek Bartkowski

31 hitów w 7 cyklach tematycznych. Tradycyjnie, każdy dzień tygodnia to inny, specjalnie wyselekcjonowany, lecz równie ciekawy zestaw tematyczny.

Poniedziałki pod hasłem WE ARE TENNIS to dowód na to, że kort tenisowy jest nie tylko areną sportowych zmagań, ale również doskonałą lokalizacją dla planu filmowego. 1 sierpnia ten festiwalowy cykl rozpocznie „Córka trenera” w reżyserii Łukasza Grzegorzka z rewelacyjnym w roli zagubionego ojca Jackiem Braciakiem. Zmagając się z trudnym procesem dojrzewania nastolatki, rozgrywa on mecz życia zakończony widowiskowym smeczem. W kolejne poniedziałki zostaną wyświetlone: „Wimbledon”, „Wojna płci”, „King Richard: Zwycięska rodzina” oraz „Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem”. Poniedziałkom patronuje Bank BNP Paribas, który strategicznie wspiera tenis na całym świecie od niemal 50 lat.

W sierpniowe wtorki wybrzmi przypomnienie ŚWIAT CIĘ POTRZEBUJE. Wśród filmów poruszających ważne tematy społeczne, równościowe i ekologiczne pojawi się m.in. „Duch Śniegów” dokumentujący poszukiwania śnieżnej pantery w górach Tybetu przy relaksującej muzyce grupy Nick Cave and the Bad Seeds. Ten hołd dla absolutnego piękna przyrody i wartości życia jako następstwa pokoleń zadebiutował w Cannes, a później otrzymał Cezara -najważniejszą francuską nagrodę filmową. To również cykl tematyczny, na który zaprasza partner tytularny festiwalu.

Środy przekonują o sile filmów MADE IN POLAND. Rodzime kino reprezentują m.in. „7 uczuć” Marka Koterskiego z udziałem Mai Ostaszewskiej, laureatki tegorocznego Diamentowego Klapsa Filmowego – nagrody Festiwalu BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane. Ulubieni aktorzy reżysera, obsadzeni nieprzypadkowo w rolach, w których ich znamy i lubimy-Katarzyna Figura jako klasowa piękność, Marcin Dorociński w roli rozrabiaki czy Andrzej Chyra grający alkoholika -wracają razem z Adasiem Miauczyńskim (Michał Koterski) do czasów dzieciństwa. Ta pełna przezabawnych sytuacji podróż do przeszłości bawi i wzrusza, skłaniając jednocześnie do refleksji na temat dorastania, budowania relacji, przeżywania emocji. Tych ostatnich z pewnością dostarczy też „Mistrz” inspirowany historią przedwojennego warszawskiego pięściarza, który trafił do Auschwitz w pierwszym transporcie. Przez trzy lata stoczył kilkadziesiąt zwycięskich walk, których stawką było życie. Jako Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, niosący współwięźniom nadzieję, wystąpił wspomniany Piotr Głowacki znany m.in. z filmów „Bogowie” czy „80 milionów”.

Czwartki to OSCARY – wieczory zarezerwowane dla filmów, których twórcy triumfowali na czerwonym dywanie ze statuetką w ręku lub byli nominowani do nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Cykl rozpocznie amerykańsko-brytyjski dramat obyczajowy „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”pokazujący, że matka zrobi wszystko, by znaleźć sprawcę gwałtu i śmierci córki, nawet gdy oznacza to wypowiedzenie wojny lokalnej policji. W kolejnym tygodniu zostanie wyświetlony film „Na rauszu”- przebój festiwali w Cannes, Toronto i San Sebastián ze znakomitym Madsem Mikkelsenem. Główny bohater przeżywa kryzys wieku średniego, wypalenie zawodowe i problemy w związku. Razem z kolegami, też nauczycielami, postanawiają przeprowadzić eksperyment i sprawdzić czy pomoże im regularne uzupełnianie alkoholu, którego człowiekowi rzekomo brakuje w organizmie od urodzenia. Psychologiczny dramat zmienia się w komedię, którą sam reżyser nazywa pochwałą życia, a nie picia. W repertuarze czwartkowym znalazł się także„Najgorszy człowiek na świecie”–dojrzały i przewrotny obraz o szukaniu swojej drugiej połowy.

Fot. Jurek Bartkowski

W PIĄTKI ZE STORYTEL na dużym ekranie pojawią się najciekawsze adaptacje znanych dzieł literatury dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na początek „Dom Gucci” inspirowany historią opisaną w książce Sary Gay Forden „Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku”. Ridley Scott wziął na filmowy warsztat najbardziej znany wątek modowego imperium – zabójstwo Maurizio Gucciego na zlecenie jego byłej żony Patrizii (w tej roli Lady Gaga). Pozostałe piątkowe pozycje to „Prestiż”, „Lassie, wróć” oraz „Papierowe miasta”.

W soboty JEST AKCJA!, czyli przegląd filmów, które wbiją widzów w leżaki. W repertuarze pierwszego dnia weekendu thriller, dramat, kryminał i film przygodowy: „Nieznośny ciężar wielkiego talentu” oraz „Pig” z Nicolasem Cage’em, „Bodyguard i żona zawodowca” z Salmą Hayek oraz „Zabójczy koktajl”, w którym rozdzielone przed laty matka – płatna zabójczyni – i córka wychowana w bezwzględnej grupie przestępczej połączą siły, by wspólnie stawić czoła sprawcom rozłąki zagrażającym teraz dziewczynie.

Na festiwalowe niedziele zapraszają znane reżyserki i aktorki, których dokonania prezentowane są pod hasłem KOBIETA Z KAMERĄ. Ich siłę i talent będzie można podziwiać m.in. w „Arab Blues”, „Córce” czy filmie „Tony Erdmann” – zdobywcy pięciu nagród Europejskiej Akademii Filmowej.

Pełny repertuar, harmonogram projekcji i zwiastuny filmów znajdziecie na stronie www.kinoletnie.pl. Część filmów na festiwalu dostępna jest w ukraińskiej wersji językowej -z napisami lub lektorem. W celu odsłuchania specjalnie przygotowanej ścieżki dźwiękowej, wystarczy będąc w kinie pobrać na telefon aplikację „Listen Everywhere”. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet wstępu na Molo w Sopocie.

Autor(ka):