Bon Kultury 2016 w Muzeum Tatrzańskim

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza do skorzystania z zajęć interaktywnych w ramach kolejnej edycji projektu „Bon Kultury” w Muzeum Tatrzańskim. W tym roku oferujemy zajęcia: „Z aparatem wśród sztuki” w Galerii Władysława Hasiora, „Rozruszać Koziołka Matołka” w Muzeum Kornela Makuszyńskiego oraz „Egzotyczna podróż etnograficzna” w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza. Dzięki dofinansowaniu ze środków Województwa Małopolskiego w wysokości 75% zajęcia są w bardzo atrakcyjnych cenach.

ZAJĘCIA INTERAKTYWNE Z APARATEM WŚRÓD SZTUKI
Miejsce: Galeria Władysława Hasiora, filia Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Jagiellońska 18b
Czas trwania zajęć: 1,5 godziny
Koszt: 3,00 zł od osoby
Termin: do uzgodnienia z prowadzącymi
Kontakt do prowadzącej zajęcia: Julita Dembowska, Maciej Buńda, tel. 18 20 668 71, jdembowska@muzeumtatrzanskie.pl
Zapraszamy na interaktywne zajęcia do Galerii Władysława Hasiora. Będziemy na nich uczyć, jak patrzeć na dzieło i jak interpretować to, co widzimy. W dobie wszechobecnej kultury wizualnej oraz obecności multimediów w życiu codziennym, spróbujemy posłużyć się rejestracją obrazu do obserwacji sztuki i tworzenia jej interpretacji. Władysław Hasior sam chętnie sięgał po aparat, żeby zarejestrować różne przejawy zainteresowania sztuką. Pójdziemy jego tropem, ale obserwować będziemy materiały i prace samego artysty. Z powstałych zdjęć zmontujemy kolaże interpretujące jego dzieła. Każde zajęcia będą kończyć się zwiedzaniem Galerii Władysława Hasiora połączonym z bogatym komentarzem.
Grupa docelowa: młodzież szkolna (gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne), studenci i dorośli (grupy zorganizowane). Grupa powinna liczyć do 20 osób.

ZAJĘCIA INTERAKTYWNE „ROZRUSZAĆ KOZIOŁKA MATOŁKA”
Miejsce: Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka filia Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Tetmajera 15
Czas trwania zajęć: 3,5 godziny
Koszt: 4,50 zł od osoby
Termin: do uzgodnienia z prowadzącą
Kontakt do prowadzącej zajęcia: Kinga Zubertel. 783 846 586 e-mail: kzuber@muzeumtatrzanskie.pl
W willi Opolanka z pomocą najnowszych multimediów będziemy się bawić w studio filmów animowanych. Naszą inspiracją będą książeczki-komiksy Makuszyńskiego i Walentynowicza. Będzie to połączenie zabawy manualnej – wycinania, pisania i rysowania, dawnych sposobów tworzenia filmów (metodą poklatkową) z nowoczesnymi multimediami, a także połączenie sztuk plastycznych z literaturą.
Grupa docelowa: dzieci w wieku 6-12 lat (grupy zorganizowane), ale również pasjonaci książek Makuszyńskiego w każdym wieku oraz całe rodziny.
Grupa powinna liczyć do 20 osób.

ZAJĘCIA INTERAKTYWNE „EGZOTYCZNA PODRÓŻ ETNOGRAFICZNA”
Miejsce: Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza filia Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
Czas trwania zajęć: 2 godziny
Koszt: 4,50 zł od osoby
Termin: do uzgodnienia z prowadzącą (od 13 czerwca 2016 r.)
Kontakt do prowadzącej zajęcia: Kinga Zubertel. 783 846 586 e-mail: kzuber@muzeumtatrzanskie.pl
Warsztaty etnograficzne odnoszą się do wystawy czasowej zorganizowanej z okazji 150-lecia urodzin etnografa – Bronisława Piłsudskiego, który będąc na zesłaniu na wyspie Sachalin, na początku XX wieku badał egzotyczny lud Ajnów. Po powrocie do podzielonego kraju osiadł w Galicji i przebywał głównie w Zakopanem, gdzie współpracował z Muzeum Tatrzańskim. Zajęcia będą prowadzone w trzech grupach wiekowych (4-11, 12-16 i 16+).
Najmłodsi będą się bawić konturową mapą świata.
Starsi mają za zadanie napisać krótką relację z podróży, mają wcielić się w egzotycznego przybysza do swojego świata, kraju, regionu, wsi.
Dla najstarszych zadaniem będzie dyskusja, punktem wyjścia będą pytania: czy są wspólne wartości w kulturze Ajnów i naszej? Jeśli tak – jakie? Czy o jakichś praktykach religijnych możemy powiedzieć, że są dziwne, głupie albo złe? Jakie słowa w tekstach etnograficznych, wtedy naturalne, są dziś niepoprawne politycznie? Dlaczego? itp.
Zajęcia łączą ze sobą kilka dziedzin, kształtują wyobraźnię geograficzną w odniesieniu do warunków historycznych (granic, sytuacji międzynarodowej), a jednocześnie odnoszą się do bardzo aktualnego problemu – tożsamości kulturowej.
Grupa docelowa: dzieci od lat 4, młodzież i dorośli (grupy zorganizowane)
Grupa powinna liczyć do 20 osób.

Autor(ka):