Wieczór w Czerwonym Dworze – Życie wyrzeźbione muzyką. Czesław Jałowiecki

Nowe życie Czerwonego Dworu

Gdyby dziś przyszło nadać jej nazwę, zamiast Czerwonego mielibyśmy zapewne „Jasny Dwór”. Po remoncie konserwatorskim sczerniała przez stulecie zabytkowa willa odzyskała dawne piękno i obecnie mieści Centrum Kultury Rodzimej.

Czerwony Dwór to jeden z najlepiej zachowanych budynków w stylu zakopiańskim. Wybudowany został w 1902 roku przez Wojciecha Roja dla Oktawii Lewandowskiej, która – być może wiedziona gorącym uczuciem do męża – od jego imienia nazwała willę „Władysławką”. Kolejna właścicielka zmieniła nazwę na „Czerwony Dwór”, prawdopodobnie od dachu krytego czerwoną dachówką. Zanim w połowie XX wieku na kilkadziesiąt lat zadomowiło się tu przedszkole, w willi mieszkał m.in. młody pianista Artur Rubinstein, Rafał Malczewski pisał swoje felietony, a Stefan Żeromski w 1918 r. urzędował tu jako prezydent istniejącej kilkanaście dni Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.

nowe zycie czerwonego dworu
Każde pomieszczenie zdobią inne rzeźbione motywy, a piec kaflowy jest jedynym, tak dobrze zachowanym piecem w stylu zakopiańskim na Podhalu.

W sierpniu 2018 roku została zakończona rewitalizacja, która rozpoczęła zupełnie nowy rozdział w dziejach budynku. W Centrum Kultury Rodzimej można zobaczyć dzieła twórców ludowych, takie jak np. tradycyjne obrazy malowane na szkle czy przepiękne instrumenty lutnicze, które nawet w ciszy zdają się leciutko grać. Zwiedzający mogą zobaczyć, jak powstają przedmioty użytkowe, a na często organizowanych warsztatach można nauczyć się tradycyjnego haftu czy robienia ozdób z bibuły. Wszystko po to, by ocalić ginące zawody na Podhalu.

Centrum utrzymuje stały kontakt z twórcami ludowymi oraz artystami i rzemieślnikami Podhala, których prace są wystawiane w specjalnej przestrzeni wystawienniczej. Tu można je podziwiać, ale także kupić. Asortyment jest bardzo szeroki, umożliwia odwiedzającym zarówno kupienie prostej i taniej pamiątki jak wartościowego dzieła sztuki. Niezależnie od wybranego produktu, możemy mieć pewność, że powstał on w pracowni na Podhalu, a nie montażowej taśmie w Chinach…

Czerwony Dwór warto odwiedzić zarówno w dzień, podziwiając piękne drewniane wnętrza, jak i w nocy. Spacerując po zmroku do środka nie zajrzymy, ale pięknie podświetlony z zewnątrz budynek stanowi atrakcję samą w sobie.

Tańce góralskie - Zofia Stryjeńska
Wydawca
Zakoplan Tymoteusz Mróz
Zakopane, ul. Krupówki 30
Tel.: +48 663 485 242
E-mail.: info@zakoplan.pl
Dołącz do nas
Newsletter
Raz w tygodniu podeślemy Ci informację o nadchodzących wydarzeniach.