Czy Antoni Rząsa był „tatromaniakiem”?

Czy Antoniego Rząsę – wybitnego zakopiańskiego rzeźbiarza znanego z niezwykle charakterystycznych, inspirowanych sztuką ludową drewnianych wizerunków Chrystusa na krzyżu oraz piet, ogarniało szaleństwo tatrzańskich wędrówek? Mieszkał wprawdzie niedaleko wylotu Doliny Strążyskiej przy ulicy Bogdańskiego 16a, gdzie aktualnie mieści się jego Galeria, ale czy to czyniło Tatry mu bliższymi? Czy wyruszał na tatrzańskie szlaki w poszukiwaniu inspiracji? A może po prostu traktował je jako idealne miejsce na zwyczajny spacer po pracy?

Na te oraz inne pytania z pewnością odpowie syn rzeźbiarza – Marcin Rząsa, który w ramach cyklu „Widzimy się u Rząsów 2024” poprowadzi oprowadzanie po Galerii Antoniego Rząsy oraz wycieczkę do ulubionej przez rzeźbiarza – Doliny Strążyskiej. Trzygodzinny spacer rozpocznie się w niedzielę, 26 maja 2024 roku o godzinie 11:00 w Galerii Antoniego Rząsy przy ulicy Bogdańskiego 16a w Zakopanem.

Udział w wycieczce / oprowadzaniu jest wolny od opłat, natomiast wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo (email: galeria@antonirzasa.pl) bądź telefonicznie (tel. 695482204).

Spotkanie to jest pierwszym z cyklu comiesięcznych spotkań-oprowadzań zatytułowanego „Widzimy się u Rząsów 2024”, podczas których będzie okazja zwiedzić Galerię Rząsy, posłuchać opowieści, ale też spotkać ciekawe osoby aktywne w „świecie sztuki”. W następnych miesiącach Galeria Antoniego Rząsy planuje spotkania z  m.in:
– Małgorzatą Mirgą-Tas – artystką, reprezentantką Polski na Biennale w Wenecji, 
– Hubertem Czerepokiem – artystą i profesorem AS w Szczecinie, 
– Kingą Grocholską-Zuber – kulturoznawczynią, autorką artykułu o twórczości Haliny Rząsy – fotografki.