Czyste Tatry 2024 ekoMałopolska

Szczęśliwa, 13. edycja projektu Czyste Tatry EkoMałopolska pod hasłem „Głowy do góry”, która odbędzie się w dniach 28-29 czerwca 2024 roku, to dwa dni, podczas których każdy z nas może podarować swój czas i energię Tatrom. Po pierwsze, to okazja, by lepiej je poznać podczas warsztatów, prelekcji, zabaw i gier organizowanych w miasteczku ekologicznym na Górnej Równi Krupowej. Po drugie, to szansa, by zaangażować się w sprzątanie tatrzańskich szlaków ze śmieci pozostawionych na szlakach. Jako zapalony biegacz, możesz też pobiec „Czystą piątkę” i zostawić po sobie ślad w postaci zasadzonego za Ciebie drzewa, a jako fan dobrej polskiej muzyki – zakończyć te dwa niezwykle wartościowe dni wieczornym koncertem Moniki Brodki. A to wszystko wśród osób zjednoczonych wokół idei pomocy środowisku naturalnemu! 

Po raz pierwszy Czyste Tatry odbyły się w 2012 roku i od pierwszej edycji organizatorzy dbali o to, by wokół swojej misji tworzyć społeczność. Z jednej strony więc, z roku na rok rozwijało się miasteczko ekologiczne, oferując coraz to nowe aktywności, warsztaty i atrakcje, z drugiej wspólne sprzątanie Tatr dawało poczucie zjednoczenia wokół idei pomocy środowisku naturalnemu. Trzecim, równie istotnym elementem były wieczorne koncerty, które wieńczyły dzieło i były nagrodą dla wszystkich wolontariuszy oraz uczestników wydarzenia. 

– To już nasza tradycja. W sobotę wspólnie segregujemy i ważymy śmieci zniesione z Tatr. Następnie wieczorem, ze sceny podsumowujemy sprzątanie i dwudniowe wydarzenie edukacyjne, a w podziękowaniu za zaangażowanie zapraszamy uczestników na koncert. Grali już dla nas Mrozu, czy Zakopower, więc w tym roku z ogromną przyjemnością mogę przekazać informację, że 29 czerwca o 20:00 wystąpi dla nas Brodka – powiedział prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, Maciej Marculanis.

Brodka, to obecnie jedna z najbardziej popularnych polskich artystek. Jest piosenkarką, kompozytorką, autorką tekstów oraz gitarzystką. Jej debiutancki album ukazał się w 2004 roku. Od tego czasu buduje i wzmacnia swoją pozycję na polskiej scenie muzycznej. W ubiegłym roku podczas gali Fryderyków otrzymała nagrody w kategoriach „album roku alternatywa” oraz „teledysk roku”. Na koncie ma już dziewięć statuetek. Jest również laureatką MTV Europe Music Awards.

Wieczorny koncert będzie otwarty dla wszystkich uczestników Czystych Tatr. Obowiązuje kolejność wejścia, a na wyznaczony dla widzów teren zostanie wpuszczonych 990 osób. Co więcej, na wejście do specjalnej strefy VIP może też liczyć 100 uczestników biegu „Czysta Piątka”. To nowa inicjatywa w ramach Czyste Tatry ekoMałopolska. W sobotę o 11:00 z Górnej Równi Krupowej wystartuje bieg na 5km. Za każdego uczestnika Stowarzyszenie Czysta Polska posadzi jedno drzewo.

Czyste Tatry EkoMałopolska to wydarzenie skierowane nie tylko do turystów odwiedzających Tatry, ale również mieszkańców Zakopanego i Podhala. Dlatego wsparcie lokalnych władz w realizacji celu jest niezwykle istotne. W misję edukacji ekologicznej oraz zadbania o Tatry – jednego z najpiękniejszych zakątków Polski, włączył się również lokalny samorząd, a tegoroczne wydarzenie otrzymało honorowy patronat burmistrza miasta Zakopane.

– Jestem dumny, że mogę objąć patronatem honorowym tak wspaniałą inicjatywę jak projekt Czyste Tatry. Tatry są naszym narodowym skarbem, a ich ochrona to obowiązek nas wszystkich, dlatego ważne jest, abyśmy pamiętali o konieczności dbania o ich czystość i naturalne piękno. Bieg „Czysta Piątka” to doskonała okazja, aby w aktywny sposób zwrócić uwagę na problem zaśmiecania i zachęcić do odpowiedzialnego korzystania z uroków naszej przyrody. Wsparcie dla projektu Czyste Tatry jest wsparciem dla naszej przyszłości i kolejnych pokoleń – podkreślił burmistrz Łukasz Filipowicz.

Wolontariuszem Czystych Tatr ekoMałopolska można zostać wypełniając formularz rejestracyjny: https://czystapolska.org.pl/formularz-rejestracyjny-dla-doroslych-czyste-tatry-2024/. Rozpoczęły się również zapisy na bieg, które potrwają do 27 czerwca lub wyczerpania miejsc. Formularz dostępny na: https://formularz.ultimasport.pl/276. Decyduje kolejność wypełnienia, więc nie warto zwlekać!

Czyste Tatry ekoMałopolska to projekt edukacyjny organizowana w Zakopanem i Tatrach od 2012 roku. W  dotychczasowych 12. edycjach wzięło udział ponad 40 500 wolontariuszy, którzy znieśli z gór niemal 7,5 ton śmieci. Partnerem tegorocznego wydarzenia został Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (który po raz kolejny został partnerem tytularnym). Honorowym Patronatem akcję objął Burmistrz Miasta Zakopane. Wśród partnerów są również Tatrzański Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Zakopanem oraz Polskie Koleje Linowe. Partnerem strategicznym jest McDonald’s Polska, a partnerami wspierającymi Biedronka, Rekopol oraz Henkel.

Autor(ka):