Dreamland Macieja Berbeki

5 marca 2013. Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski jako pierwsi ludzie w historii weszli zimą na Broad Peak (8051 m n.p.m.). Tę i kolejną dobę z zapartym tchem śledziła cała Polska.

Wierzchołek w tej kolejności zdobyli gdy zapadała noc. Zaczęli schodzić. Kowalski walcząc jako ostatni, przez radiotelefon informował przebywającego w bazie kierownika wyprawy, Krzysztofa Wielickiego o problemach. Miał trudności z oddychaniem, nie mógł schodzić, Nie mógł umocować raka do buta. W okolicy skalnego wierzchołka spadł z grani. Przed świtem 6 marca z bazy po raz ostatni dostrzeżono światełko latarki Macieja Berbeki. Dwaj pozostali byli już wtedy w namiocie obozu II. Nie wracali razem. Nie wiadomo, co dokładnie się stało. Maciek Berbeka pozostał na Broad Peak na zawsze.

Fot. archiwum Stanisława Berbeki

Urodził się 17 października 1954 roku w Zakopanem. Człowiek wielu pasji. Absolwent Państwowego Liceum Technik Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta malarz, grafik i scenograf Teatru Witkacego w Zakopanem, nauczyciel w Liceum Kenara w Zakopanem. Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przewodnik UIAGM, członek i prezes Klubu Wysokogórskiego Zakopane.

Fot. archiwum Stanisława Berbeki

Górski życiorys Maćka rozpoczął się w Tatrach. Po latach tatrzańskiej i alpejskiej wspinaczki, wyruszył w Himalaje: miał za sobą dwa pierwsze zimowe wejścia na Manaslu  (8156 m) i Czo Oju (8201 m). Do jego wielkich sportowych osiągnięć trzeba zaliczyć drogę południową ścianą Annapurny (8051 m) oraz pierwsze polskie wejście od północnej, tybetańskiej strony na Everest (8848 m).

Broad Peak zabrał Maćka dokładnie 25 lat po tym, jak go wypuścił. 3 marca 1988 po nieudanych szturmach polskiej ekipy na K2 wraz z Aleksandrem Lwowem wyruszył by zdobyć ten szczyt po raz pierwszy. Cudem uniknął wtedy śmierci podejmując wielogodzinną, samotną, heroiczną walkę. Wrócił pokonany przez górę i wycofał się z intensywnego górskiego życia, osiadając w Zakopanem, poświęcając się rodzinie i pracy zawodowej. Z Ewą Dyakowską, malarką, graficzką, scenografką Teatru Witkacego i miłością jego życia miał czterech synów. Jednak po tylu latach, otrzymując propozycję wyprawy na Broad Peak, podjął rękawicę jeszcze jeden raz.

Fot. archiwum Stanisława Berbeki

Pamięć o Maćku pod Tatrami nie ginie. Powstał o nim film, który ożywia przeszłość –  niezwykły, bo stworzony przez jego syna, Staszka Berbekę. Dreamland porusza do głębi. Archiwalne nagrania i wspomnienia najbliższych rzucają nowe światło na postać Maćka, jego marzenia i wyznawane przez niego wartości.

Dreamland jest dostępny online na filmygorskie.pl i mojeekino.pl

Autor(ka):