Festiwal Kultury Wrażliwej

Muzeum Tatrzańskie w ramach Festiwalu Kultury Wrażliwe zaprasza na wydarzenia w dniach 26 września oraz 2 października. Tej jesieni Małopolska znów stanie się centrum kultury dostępnej dla wszystkich. Festiwal Kultury Wrażliwej to aż 11 dni pod hasłem inkluzywności i szerokiego dostępu do kultury. Małopolski Instytut Kultury wraz z 24 instytucjami kultury z całego województwa zapraszają do udziału. Organizator przygotował kilkadziesiąt wydarzeń – spektakle, koncerty, warsztaty, wystawy, pokazy filmowe i wiele innych. Każde zostało zaplanowane z myślą o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz tych, które napotykają trudności w uczestnictwie w tradycyjnych formach kultury.

PROGRAM

26 września (czwartek)

10.00
Zwiedzanie gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego z audioprzewodnikiem i PJM
Zwiedzanie wystawy stałej w gmachu głównym: historyczno-etnograficznej i przyrodniczej z audioprzewodnikiem i wideoprzewodnikiem w PJM.
Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

2 października (środa)

10:30
Odwiedziny w chałupie góralskiej
Zajęcia będą swoistą podróżą w czasie – odwiedzimy XIX-wieczne domostwo średniozamożnej rodziny góralskiej. Dowiecie się, jak w dwóch izbach toczyło się życie przed ponad stu laty. Zajęcia odbędą się na wystawie etnograficznej, gdzie znajduje się model chałupy góralskiej wyposażony w eksponaty z Podhala, pochodzące z XVIII i XIX wieku.
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

16:00
Zakopane to anegdota, opowieść bez początku i końca
Muzeum Tatrzańskie zaprasza do świata legendarnych postaci zakopiańskich, jak: Tytus Chałubiński, król Tatr z Mokotowskiej, Walery Eljasz, ks. Józef Stolarczyk, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz i inni. W tej historii nie zabraknie oczywiście górali, jak król przewodników tatrzańskich, Klemens Bachleda, Maciej Sieczka, Sabała i Jędrzej Wala. W opowieści pokażemy też zdobywców Tatr, jak: Mariusz Zaruski, Mieczysław Karłowicz, Wiesław Stanisławski, artystów, jak: Witkacy, Rafał Malczewski, August Zamoyski i inni
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Więcej informacji oraz pełny program festiwalu znajduje się na stronie https://kulturawrazliwa.pl/festiwal/

Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje: