Festiwal Moc Gór 2020

Wakacje kończymy pierwszą edycją festiwalu Moc Gór, w który przekształciły się kultowe Spotkania z Filmem Górskim. Od 22 do 30 sierpnia czeka nas konkurs filmów górskich z całego świata, spotkania z legendami himalaizmu oraz szkolenia i warsztaty wspinaczkowe.

Tegoroczny festiwal będzie różnił się od poprzednich edycji nie tylko nową oprawą wydarzenia. Pandemia COVID-19 zweryfikowała pierwotne plany organizatorów, dlatego impreza odbędzie się w innej niż dotychczas formie. W ramach festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Kręcimy w Tatrach – konkurs krótkich form filmowych i Akademia Górska. Po raz trzeci przyznana zostanie też Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki.

moc-gor-2

Dwie rocznice
W tym roku mija 40 lat od zimowego zdobycia Mount Everestu. 17 lutego 1980 r. na szczycie najwyższej góry świata stanęli Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. Tym sukcesem polscy himalaiści rozpoczęli serię zimowych wejść na ośmiotysięczniki. Pięć lat później na szczycie Cho Oyu stanęli Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski. W tym roku przypada 35. rocznica tego historycznego wejścia. Polacy jako pierwsi zdobyli 10 z 14 szczytów Korony Himalajów i Karakorum. Do dziś zimą niezdobyty pozostał tylko szczyt K2.

Lekarze w górach
Ważnym punktem festiwalu będą rozmowy wokół książki „Lekarze w górach” Wojciecha Fuska i Jerzego Porębskiego. Jej bohaterami są lekarze, którzy własne wspinaczkowe ambicje najczęściej chowają głęboko do plecaka. Ich głównym zadaniem jest zadbać o zdrowie i kondycję uczestników wyprawy. To inni mają wejść i zejść z wierzchołka. Giganci medycyny mają im w tym pomóc. A niewiele jest wypraw, którym udaje się bez draśnięcia, bez jednego odmrożonego palca wrócić do domu.

moc-gor-3

Akademia Górska (29-30 sierpnia)
Wspinanie w skałach, poruszanie się w terenie eksponowanym i ABC via ferrat to tematy szkoleń i warsztatów ramach, które odbędą się w rejonie Mnicha, Dolinie Lejowej i w Tatrzańskiej Kotlinie. Poprowadzą je międzynarodowi przewodnicy wysokogórscy IVBV UIAGM zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Przewodników Wysokogórskich.

Program festiwalu na www.mocgor.pl
Karnet na festiwal można kupić za pośrednictwem serwisu Biletin
Zapisy na warsztaty www.akademia-gorska.pl