Finisaż wystawy „Dziatki/dziadki” Natalii i Macieja Wirmańskich

Wystawa „Dziatki/Dziadki” Natalii i Maciej Wirmańskich w Muzeum Kornela Makuszyńskiego. – filii Muzeum Tatrzańskiego, zbliża się do końca! Podczas finisażu wystawy, który już w piątek, 28 czerwca o godzinie 18:00 odbędzie się koncert muzykki eksperymentalnej oraz autorskie oprowadzanie po wystawie, którą można oglądać jeszcze tylko do końca czerwca!

„Dziatki/Dziadki” to cykl obrazów olejnych, obrazów dźwiękowych (soundscape’ów), nagrań terenowych oraz obiektów pozostających w relacji z konkretnymi miejscami domu i obejścia dziadków artystów. Posługując się różnymi formami wyrazu, rodzeństwo odtwarza miejsce, które było dla nich dziecinną idyllą – jedynym miejscem, gdzie czuli się szczęśliwi i bezpieczni. Niemniej to minione szczęście i bezpieczeństwo nadal kryje w sobie gorycz – choćby gorycz przemijania i ciągle wybrzmiewających pokoleniowych traum. Siostra odpowiada za część wizualną, brat za audialną (sound design oraz nagrania terenowe). Z kolei za pozyskanie obiektów z rozsypującego się pustostanu – pustej skorupy, pozostałości po dziecięcym szczęściu oraz za koncepcję Wirmańscy odpowiedzialni są po równej części.

Maciej Wirmański – tworzy muzykę eksperymentalną i elektroakustyczną. Autor sound designu dla słuchowisk, spektakli teatralnych, wystaw muzealnych i artystycznych. Twórca z nurtu field recording. Założyciel wydawnictwa muzycznego Szara Reneta promującego i wydającego muzykę eksperymentalną. W swojej twórczości rozważa relacje między dźwiękiem a pamięcią. W ostatnim czasie skupia się na formalnym wymiarze sztuki dźwięku oraz na sonifikacji danych. Okazyjnie krytyk i dziennikarz muzyczny.

Natalia Wirmańska – absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Artystka zajmująca się głównie malarstwem olejnym oraz różnymi technikami rysunkowymi. W twórczości centrum zajmuje miejsce jej pochodzenia. Czerpie z fotografii dokumentujących życie głównie na Podhalu, podejmuje próby konfrontacji zobrazowanych sytuacji ze swoimi – często trudnymi – osobistymi przeżyciami i wspomnieniami. W malarstwie oraz rysunku odbywa podróż do opowieści ze swojej przeszłości odnosząc się głównie do okresu dzieciństwa. Oprócz przyglądania się relacjom międzyludzkim równie ważne jest dla niej zwracanie uwagi na relacje międzygatunkowe.

Współorganizatorzy: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury

Autor(ka):