Teraz Czytasz
FOLQ
21 maja 2023

FOLQ

Zakoplan - Twój przewodnik po Zakopanem

FOLQ+ to pierwsze takie wydarzenie w historii Zakopanego – odbędzie się w niedzielę 21 maja w kawiarni Kmicic. Na wystawie prezentowane będą prace osób queerowych i sojuszniczych, a podczas panelu dyskusyjnego osoby organizujące wydarzenie stworzą bezpieczną przestrzeń do rozmowy o osobistych doświadczeniach osób ze społeczności LGBT+.

W ramach wydarzenia:

18:30 Otwarcie wystawy plenerowej
19:00 Performance: Karpacki Taniec WO TO MI SZA
19:15 Spotkanie Rodzice Rodzicom: Jak Wspierać Młodzież LGBT+

Kolektyw tworzący projekt FOLK+ budują osoby blisko związane z Podhalem: wszystkie stąd pochodzą, tu dorastały, część tu mieszka na stałe. Artystkom i artystom folqowym bliska jest rodzima sztuka, zarówno ludowa jak przetworzona przez artystów takich jak Władysław Skoczylas czy Zofia Stryjeńska. Osobom tworzącym wystawę zależy na kontynuacji tradycyjnej kultury materialnej. W związku z tym prace prezentowane na wystawie powstały w tradycyjnych, typowych dla regionu mediach: malarstwo na szkle, drzeworyt, haft i strój podhalański.

Same prezentowane obiekty są efektem rozważań kolektywu odnośnie tego czym jest miłość: temat przepracowywany przez osoby artystyczne Podhala od zarania dziejów, ale tym razem wzbogacony o wątek queerowy.

W mainstreamie ostatnich lat z uporczywością natrętnej muchy powraca obraz Podhala jako regionu ksenofobicznego. Przeczy to najpiękniejszym góralskim tradycjom. Zakopane od ponad stu lat przyciąga osoby wrażliwe na piękno: to tu inspiracji i wypoczynku szukały osoby tworzące poezję, sztuki wizualne, filozofujące, piszące i parające się sztuką w ogóle. Także góralki i górale słyną z zamiłowania do wolności ponad granicami i wierności swoim przekonaniom. Najsławniejsi górale dawnych czasów niemal co do jednego mieli w swoich życiorysach epizod anty systemowy – szli „za bucki” zbójować, by uniknąć obowiązku służby w austriackiej armii. Kolejne pokolenie działało w konspiracji pracując jako kurierzy lub przemycając broń dla polskiego wojska w czasach II wojny światowej. Na przekór globalizacji górale podhalańscy zachowali swoją tożsamość, język i tradycje i w przeciwieństwie do niektórych regionów Polski nie muszą rekonstruować swojej kultury porzuconej na rzecz nowego. To właśnie taki etos Podhala jako społeczności, która ceni osobistą wolność ponad wszystko, leży u podstaw przekonania kolektywu FOLQ+ że znajdzie się tu miejsce i szacunek dla wszystkich.

Zobacz Też
22 kwietnia - 03 czerwca 2024
Wystawa „Jedziemy. Ostry zakręt”

——————-

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu ”Szkoła Architektury Zmian Społecznych” realizowanego przez Fundację na Rzecz Różnorodności Polistrefa finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

FOLQ znajdziecie na Facebooku.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry