Teraz Czytasz
Formy Niewidzialnego Świata w Fotografii Naukowo-Artystycznej
01 - 30 lipca 2023

Formy Niewidzialnego Świata w Fotografii Naukowo-Artystycznej

Iga Kaczmarczyk

Galeria Sztuki Współczesnej w Domu Doktora, ul. Witkiewicza 19, gości kolejną wyjątkową wystawę – Formy Niewidzialnego Świata w Fotografii Naukowo-Artystycznej doktora Marka Żbika, geologa i planetologa. Wernisaż odbędzie się 1 lipca o godzinie 18:00. Wystawę można zobaczyć do końca lipca.

Jak opisują organizatorzy wystawy, dr Marek Żbik w pracy naukowej poświęcił się doskonaleniu technik wizualizacji mikroświata, by zrozumieć mechanizm zależności i praw rządzących w tym, niedostępnym ludzkiemu wzroku, wymiarze. Oprócz tradycyjnej mikroskopii optycznej dr Marek Żbik fotografował mikroświat przy pomocy najnowszych dostępnych naukowcom instrumentów (jak skaningowy mikroskop elektronowy, transmisyjny mikroskop elektronowy czy mikroskop sił atomowych). Obrazy istniejącego świata poza możliwościami dojrzenia go nieuzbrojonym okiem, ukazane są w ekspresjach Marka przy powiększeniach od stosunkowo niewielkich, bo zaledwie stukrotnych, aż do dziesięciomilionkrotnych. Uwidaczniają naturę tego niewidzialnego istnienia wpływającego na funkcjonowanie świata jaki widzimy. Z uwagi na stosowanie rozmaitych technik, przedstawiane obrazy ukazują mikroświat nie tylko w zakresie światła widzialnego, jak oglądany przez mikroskop petrologiczny, ale i w promieniach Rentgenowskich, elektronowych, oraz w wizualizacji sił atomowych utrzymujących sieć krystaliczną wszystkiego co nas otacza.

Awokado na deser (SEM) – Marek Żbik

Marek Żbik od dawna stał na stanowisku potrzeby budowania mostów pomiędzy nauką i sztuką ponieważ obydwie te dziedziny wyrosły ze wspólnego pnia kulturowego naszej cywilizacji. W swoich pracach fotograficznych poszukiwał prawdy o naturze świata w mikroskali odnajdując w nim piękno natury, bo jak sam twierdzi, piękno form i symetrii odzwierciedla prostotę i prawdę, pozwalając tym lepiej zrozumieć funkcjonowanie otaczającej nas rzeczywistości.

Przedstawione prace fotografii naukowo-artystycznej wybrane zostały z pokaźnego dorobku naukowego i w sposób nieco przekorny nawiązują do wyobraźni widza. Odnosząc się zarówno do przedmiotów z bezpośredniego otoczenia jak i pochodzących z odległych otchłani kosmosu, kolorystyka i prosta forma przenikających się brył krystalicznych oglądana w cienkich płytkach wyciętych ze skał nawiązują kompozycją do prac Magdy Kraszewskiej z wystawy w Domu Doktora latem 2022 roku i były inspiracją twórczą w przedstawieniu Form Niewidzialnego Świata.

Zobacz Też

Magdalena Kraszewska jest kuratorką wystawy.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry