Gdzie można zobaczyć krokusy w Zakopanem i Kościelisku?

Sezon na krokusy w Zakopanem i na Podhalu przyciąga rzesze miłośników przyrody. To dobrze, ale ważne jest, by nie stracić przy tym głowy. Poniżej nasze wskazówki, jak, gdzie i kiedy w przyjemny i bezpieczny – dla obu stron – sposób podziwiać krokusowe dywany.

Kiedy kwitną krokusy w Zakopanem?

Z krokusami w Zakopanem jest jak wiosenną pogodą – nigdy nie wiadomo! Ich pojawienie się zależy od warunków atmosferycznych, temperatury i pokrywy śnieżnej na tatrzańskich łąkach. Najczęściej jednak pojawiają się między połową marca a połową kwietnia, chociaż czasem spotkamy je nawet podczas majówki. Zawsze jest to związane z temperaturą i warstwą śniegu w dolnych partiach regionu. Gdy temperatura podnosi się powyżej zera i trawy zaczynają wyłaniać się spod śniegowej pierzyny, to znak, że wkrótce łąki pokryje fioletowa tafla.

Jak długo można oglądać krokusy w Tatrach?

Zazwyczaj można je podziwiać można krótko. Żeby ułatwić Wam kwiatowe polowanie, przedstawiamy najbardziej popularne, jak i mniej oczywiste miejsca, gdzie zazwyczaj znajdziecie krokusy. Warto wziąć pod uwagę, iż miejsca i szlaki mniej popularne pozwolą Wam poznać nowe miejsca, spojrzeć na krokusy z nieco innej perspektywy i… zrobić oryginalne zdjęcie. Komfort takiej wycieczki i obcowania z przyrodą z pewnością będzie o wiele większy.

Krokusy w Dolinie Chochołowskiej

Gdzie kwitną krokusy w Zakopanem?

Nie wszyscy wiedzą, że ilość krokusów jest w sposób ścisły zależna od aktywnego pasterstwa. Rosną one tam, gdzie odbywa się wypas owiec, wymagają bowiem gleby nawożonej i zasobnej w związki azotu. Wiele osób kusi jednak posiadanie zdjęcia wśród krokusów, siedząc czy wręcz leżąc – stąd konieczność odgradzania i ochraniania przed zadeptaniem czy zerwaniem najbardziej popularnych miejsc kwitnienia przez pracowników i wolontariuszy TPN.

Krokusy tylko na Polanie Chochołowskiej?

Miejscem najpopularniejszym wśród „krokusomaniaków” jest Polana Chochołowska. W tamtejszym schronisku PTTK miejsca znikają jak wiosenny śnieg, gdy tylko pojawią się pierwsze informacje o pierwszych fioletowych plamach na okolicznych łąkach. Nie jest to jednak miejsce jedyne. Warto pokusić się o odrobinę wysiłku, by znaleźć miejsce alternatywne, oddalone od tłumów. Jak szukać? Podpowiadamy w naszym przewodniku po krokusowych lokalizacjach.

Jak wyglądają pola krokusów w Tatrach i na Podhalu?

O co to całe zamieszanie z krokusami, dla którego do Zakopanego i w okolice co roku ściągają tysiące zainteresowanych? Zobaczcie na zdjęciach:

Jak podziwiać krokusy w Zakopanem?

Pola krokusów przyciągają na Podhale ogromne liczby turystów, którzy czasem specjalnie w tym celu jadą wiele godzin. Nic zresztą dziwnego – to piękne zjawisko jest jedyne w swoim rodzaju i mieszkańcy regionu też często wybierają się na krokusowe polowania – oczywiście fotograficzne! Aby uniknąć tłumów najlepiej w tym celu wybrać miejsca mniej znane i odwiedzić je poza weekendem. W dni wolne zdarza się, że na Polanie Kalatówki czy w Dolinie Chochołowskiej turystów jest tyle samo co krokusów i pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego muszą zabezpieczać kwiatowe pola przed zniszczeniem.

Stanisław Witkiewicz (1851-1915) „Krokusy i kaczeńce”, Zakopane 1907, olej na płótnie, MNK
Stanisław Witkiewicz (1851-1915) „Krokusy i kaczeńce”, Zakopane 1907, olej na płótnie

Alternatywa dla krokusów

Krokus to bez wątpienia pierwszoplanowy aktor kwiatowego spektaklu w Tatrach i swoją popularnością przykrywa inne, niemniej atrakcyjne zjawiska przyrodnicze. Trudno się dziwić, w końcu wiosenne fioletowe łąki z zaśnieżonymi Tatrami w tle są wyjątkowo spektakularne. Jeśli jednak nie zdążysz ich zobaczyć to nic straconego. Letnim dublerem krokusa jest wierzbówka kiprzyca – roślina mniej znana, a również piękna i również fioletowa. Znajdziesz ją między innymi w okolicach Hali Gąsienicowej czy Polany Waksmundzkiej.

Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje:

Wspomnienie dra Wincentego Galicy
Muzeum Tatrzańskie

Wspomnienie dra Wincentego Galicy

Wydarzenie poświęcone będzie pamięci dra Wincentego Galicy – wybitnego lekarza, uczestnika kampanii wrześniowej, więźnia zakopiańskiej placówki gestapo w willi „Palace”, a następnie niemieckich obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Mauthausen-Gusen oraz Sachsenhausen, a

Czytaj dalej »
Eko-przebrania inspirowane naturą
Dla dzieci

Eko-przebrania inspirowane naturą

Czy nasz strój może być opowieścią o nas samych? Czy zwierzęta mogą być inspiracją do tworzenia nietuzinkowych kreacji? Kim była słynna Rita Sachetto? Na te pytania odpowiedzą sobie uczestnicy warsztatów

Czytaj dalej »
Rocznica urodzin Władysława Hasiora
Sztuka

Rocznica urodzin Władysława Hasiora

Czy Władysław Hasior był malarzem, rzeźbiarzem, a może performerem? Czy jego sztuka nadal inspiruje? Na te pytania, które nurtują publiczność od wielu lat, spróbuje odpowiedzieć dr Magdalena Figzał-Janikowska – autorka

Czytaj dalej »
Warsztaty z archiwizacji rodzinnych zbiorów fotograficznych

Warsztaty z archiwizacji fotografii

Chcesz poznać skuteczne metody ochrony starych rodzinnych fotografii, a także dowiedzieć się w jaki sposób przechowywać, porządkować i zabezpieczać odbitki, aby chronić je przed zniszczeniem oraz utratą? Dołącz do warsztatów

Czytaj dalej »