Gdzie można zobaczyć krokusy w Zakopanem i Kościelisku?

Sezon na krokusy w Zakopanem i na Podhalu przyciąga rzesze miłośników przyrody. To dobrze, ale ważne jest, by nie stracić przy tym głowy. Poniżej nasze wskazówki, jak, gdzie i kiedy w przyjemny i bezpieczny – dla obu stron – sposób podziwiać krokusowe dywany.

Kiedy kwitną krokusy w Zakopanem?

Z krokusami w Zakopanem jest jak wiosenną pogodą – nigdy nie wiadomo! Ich pojawienie się zależy od warunków atmosferycznych, temperatury i pokrywy śnieżnej na tatrzańskich łąkach. Najczęściej jednak pojawiają się między połową marca a połową kwietnia, chociaż czasem spotkamy je nawet podczas majówki!

Jak podziwiać krokusy w Zakopanem?

Pola krokusów przyciągają na Podhale ogromne liczby turystów, którzy czasem specjalnie w tym celu jadą wiele godzin. Nic zresztą dziwnego – to piękne zjawisko jest jedyne w swoim rodzaju i mieszkańcy regionu też często wybierają się na krokusowe polowania – oczywiście fotograficzne:) Aby uniknąć tłumów najlepiej w tym celu wybrać miejsca mniej znane i odwiedzić je poza weekendem. W dni wolne zdarza się, że na Polanie Kalatówki czy w Dolinie Chochołowskiej turystów jest tyle samo co krokusów i pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego muszą zabezpieczać kwiatowe pola przed zniszczeniem.

Krokusy w Dolinie Chochołowskiej

Krokusowe Kościelisko

Na Podhalu jest wiele miejsc obfitujących wiosną w krokusy, ale to w Kościelisku znajdziemy te najbardziej spektakularne. Najbardziej znanym jest bez wątpienia Dolina Chochołowska. Podczas około 8 km spaceru z Siwej Polany do Polany Chochołowskiej możemy podziwiać piękne fioletowe dywany. Jak się tam jednak dostać?

Pieszo

Do Doliny Chochołowskiej można dojść pieszo: z Kir Drogą pod Reglami (50 min), lub z Doliny Kościeliskiej Ścieżką nad Reglami (2,5 godz.). O tej porze roku na szlakach możemy się spodziewać śniegu, lodu, a miejscami też sporo błota.

Komunikacją zbiorową

Jeśli wybierasz się do Doliny Chochołowskiej w weekend, możesz skorzystać z komunikacji zbiorowej. Zaoszczędzisz sobie problemów z parkowaniem. Busy odjeżdżają spod dworca PKP w Zakopanem: kierunek Dolina Chochołowska, kierunek Czarny Dunajec.

Samochodem

Parking samochodowy znajduje się przed Siwą Polaną. Ilość miejsc jest ograniczona. Przy dużym ruchu już rano nie ma miejsc, a droga dojazdowa jest zakorkowana. Samochód można zostawić także na dużych parkingach przy Dolinie Kościeliskiej i stamtąd dojść pieszo. Prosimy, aby nie parkować samochodów na okolicznych prywatnych polanach (tam również rosną krokusy, które są rozjeżdżane kołami aut!), ani na drogach wewnętrznych (blokowanie wjazdu).

Rowerem

Szlak z Siwej Polany do Polany Chochołowskiej jest udostępniony dla rowerów. Za wjazd rowerem do Doliny Chochołowskiej Wspólnota Leśna 8 Wsi pobiera dodatkową opłatę 5 zł. W weekendy nie polecamy wypraw rowerem do Doliny Chochołowskiej. Poruszanie się w tłumie ludzi, na mokrej lub oblodzonej drodze może być niebezpieczne.

Gdzie jeszcze rosną krokusy w Zakopanem i na Podhalu?

Nie tylko na Polanie Chochołowskiej! Duże skupiska krokusów można podziwiać w wielu innych miejscach w Zakopanem, w Tatrach i na Podhalu. Są to m.in.: Dolina Kościeliska, Kalatówki, Polana Kopieniec, Droga pod Reglami, Zakopane – Toporowa Cyrhla, a także Kościelisko, Witów i Dzianisz. Masz swoje ulubione miejsce krokusowe? Daj nam znać!

Ani kroku(s) dalej

Pola krokusów na Podhalu to wyjątkowa atrakcja i piękne zjawisko, dlatego trzeba je szanować i cieszyć się nimi odpowiedzialnie.

  1. Krokusy podziwiaj i fotografuj ze szlaku turystycznego.
  2. Nie wchodź na polany, aby nie zadeptać krokusów.
  3. Nie siadaj (!) i nie kładź się (!) w krokusach podczas fotografowania lub pozowania do zdjęć.
  4. Nie zrywaj krokusów, pamiątką niech będą zdjęcia.
  5. Nie parkuj na krokusach.
  6. Swoje śmieci zabieraj ze sobą.
  7. Korzystaj z toalet w schronisku lub toalet przenośnych przy szlaku.
  8. Bądź stróżem krokusów. Jeśli widzisz niewłaściwe zachowania, reaguj!

Więcej podpowiedzi i informacji o krokusach w Kościelisku znajdziesz na www.hokuskrokus.pl

Stanisław Witkiewicz (1851-1915) „Krokusy i kaczeńce”, Zakopane 1907, olej na płótnie, MNK
Stanisław Witkiewicz (1851-1915) „Krokusy i kaczeńce”, Zakopane 1907, olej na płótnie
Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje: