Gdzie z psem w Tatry?

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jeśli szukasz miejsca na wycieczkę ze swoim pupilem, proponujemy trzy poniższe miejsca.

Dolina Chochołowska z psem? Tak!

Tę piękną tatrzańską dolinę możesz w całej długości 10 km przebyć ze swoim czworonożnym przyjacielem. Dlaczego akurat tu można wprowadzać psy? Teren Doliny Chochołowskiej nie leży w obszarze TPN, a Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi – z tego powodu obowiązują tu inne zasady. Bilet wstępu na teren kosztuje 5 zł, a ulgowy 2,50 zł, można też skorzystać z tygodniowego biletu w cenie 25 zł. 

Na końcu Doliny Chochołowskiej znajduje się schronisko PTTK, w którym odpoczniemy i posilimy się pyszną szarlotką. Aby tam dotrzeć, musimy pokonać drogę asfaltową, a następnie szutrową, o sumarycznej długości 7,5 km, co zazwyczaj zajmuje ok 2 h. Taki spacer serdecznie polecamy, ponieważ Dolina Chochołowska jest miejsce wyjątkowo pięknym – nie tylko wiosną, kiedy ściągają do niej tysiące turystów, aby podziwiać pola krokusów.

Długość: 7,2 km
Czas przejścia: 2,10 h


Dolina Lejowa z psem? Tak!

Aktualizacja: niestety od 2019 roku nie można wprowadzać psów do Doliny Lejowej.

Położona pomiędzy dolinami Kościeliską i Chochołowską jest jednym z najrzadziej odwiedzanych szlaków w Tatrach. Trudno powiedzieć dlaczego, bo oferuje malownicze widoki i jest łatwo dostępna. Najpewniej jednak z tego właśnie powodu nie trafimy tu na budkę poboru opłat wstępu. W sezonie letnim spotkamy pasące się stada owiec i raczej niewielu turystów – wyjątkiem są wspinacze, którzy często rozpoczynają tu swoją przygodę z pokonywaniem skalnych ścian. Wlot Doliny znajduje się na Polanie Biały Potok, skąd możemy rozpocząć ze swoim czworonogiem blisko 4,5 km spacer do podnóża Kominiarskiego Wierchu.

Długość: 4,5 km
Czas przejścia: 1,10 h


Droga pod Reglami z psem? Po raz trzeci tak!

To często pierwszy tatrzański szlak spacerowy i początek dalszych wypraw. Droga wiodąca z Kuźnic do Doliny Kościeliskiej w wieku XVIII łączyła ze sobą huty żelaza. Obecnie jest łatwo dostępną trasą spacerową, która leży poza obszarem Tatrzańskiego Parku Narodowego. To bardzo popularny szlak wycieczek pieszych, z psami, ale także rowerowych. Zimą często pojawiają się tu spacerowicze na nartach biegowych. Na drodze pod reglami można porządnie przegonić czworonoga, ponieważ ma długość ponad 9 km.

Długość: 9,3 km
Czas przejścia: 2,50 h