Górale w Ameryce

Mityczny „Amerykański sen” przyciągał niezliczone rzesze imigrantów od samego początku USA. Wśród mniejszości narodowych nie brakuje tam Polaków, w tym górali z Podhala. Czy górale znajdowali krainę mlekiem i miodem płynącą? Jak wyglądał ich American Dream? O tym opowiedzą Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska – autorki książki „Marsz, marsz Batory” już w piątek, 3 marca o godzinie 18:00 w w zakopiańskim Bistro Kijki Dwa.

Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska

Niegdyś emigracja była marzeniem, każdy chciał mieć wujka lub ciocię z Ameryki – kraju, będącego ucieleśnieniem postępu, którego pierwiastek można było podejrzeć za witrynami Pewexów. „Marsz, marsz Batory” to zbiór wspomnień ponad 50 pasażerów i członków załogi Batorego, kultowego transatlantyku, który od lat 30-tych umożliwiał podróż za wielką wodę.

Gościem spotkania będzie także Krystian Nowak – model, aktor, miłośnik kultury góralskiej. Większą część życia spędził w USA, lecz niedawno wrócił na Podhale. Mogliśmy zobaczyć go w spocie „Poland. Discover your roots” wyprodukowanym przez Made in Zakopane.

Bistro Kijki Dwa to nowe miejsce dla miłośników przysmaków w stylu slow food. Serwujące hot dogi w restauracyjnym wydaniu, dania kuchni górskiej, niepowtarzalną selekcję win i piw, przyciąga wszystkich, którzy chcą chcą odpocząć od typowej lokalnej karczmy. Miejsce znajduje się przy ul. Strążyskiej 16, niedaleko wlotu do tatrzańskiej doliny o tej samej nazwie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Autor(ka):