W ramach słynnego Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej obok konkursu grup kolędniczych odbywa się trwający do późnych godzin nocnych konkurs tańca zbójnickiego i przegląd par tanecznych. Karnawałowi towarzyszą występy zespołów regionalnych, a także trwająca przez całe wydarzenie Wystawa Twórczości Ludowej. Ostatni dzień to wydarzenia plenerowe: zawody strzeleckie i „kumoterki”.
Kolędowanie to dobrowolna wymiana darów. Kolędnicy składają domownikom powinszowania będące darem dobrego słowa i otrzymują w zamian podarki, w tym wypadku gromkie brawa publiczności. W przeglądzie par tanecznych obok tańców drobnyk, krzesanyk, ozwodnyk jest również polka z kropką, polka obyrtka, polka po kole, śtajerki i wiele, wiele innych. Żywiołowość młodych, swoboda, dostojeństwo i finezja starszych tancerzy, kolorowe stroje, temperament muzykantów, donośny, radosny śpiew. To trzeba zobaczyć!
Przez te kilka dni trwa karnawałowe szaleństwo, a Bukowina Tatrzańska mieni się różnokolorowymi barwami, rozbrzmiewa tańcem, śpiewem i muzyką, a barwne korowody kolędników przypominają, że tradycja kolędowania nie zniknęła z krajobrazu polskich wsi i miasteczek.
W Bukowinie słychno śpiywanie i granie. Karnawał sie zacon i kolyndowanie! Rózne karnawały bywajom, dyć wiycie! Ale bukowiański nolepsy na świecie!
PROGRAM
9 lutego, czwartek
11.00 Paradny przejazd kapel i zaproszonych gości zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską
12.00 Oficjalne otwarcie Karnawału. Prezentacja muzyk. Występy zespołów regionalnych
15.00 Konkurs grup kolędniczych
19.00 Wieczór Lachów Limanowskich. Występ Zespołu Regionalnego „Limanowianie” im. Ludwika Mordarskiego z Limanowej
20.00 Konkurs tańca zbójnickiego, popis par tanecznych
10 lutego, piątek
10.00 Konkurs grup kolędniczych
15.00 Konkurs grup kolędniczych
19.00 Wieczór Górali Śląskich. Występ Zespołu Regionalnego „Istebna” z Istebnej
20.00 Konkurs tańca zbójnickiego, popis par tanecznych
11 lutego, sobota
10.00 Konkurs grup kolędniczych
11.00 XII Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich (parking pod Domem Ludowym)
19.00 Wieczór Orawski. Występ Zespołu Regionalnego „OwCok” z Jabłonki
20.00 Konkurs tańca zbójnickiego, popis par tanecznych
12 lutego, niedziela
10.00 Zawody strzeleckie o „Turoniowy Róg” (teren Stacji Narciarskiej Rusiń-ski)
11.00 Kumoterki: Parada Gazdowska, Parada Kumoterska, Zawody Kumoterek, Skiringu, Ski-skiringu (teren Stacji Narciarskiej Rusiń-ski)
17.00 Oficjalne ogłoszenie wyników 51. Góralskiego Karnawału
Cena biletu na wydarzenia wieczorne (od godziny 19.00) – 25.00 zł. Dzieci do lat 6 – wstęp wolny. Konkursy odbywają się w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (ul. Kościuszki 87)