Idziecie na Wielkanocne Jajo?

Nie ma chyba bardziej malowniczej imprezy pod Tatrami niż zawody „O Wielkanocne Jajo” im. Krystyny Behounek. W lany poniedziałek na Kalatówkach ponownie odbędą się zawody na starym sprzęcie narciarskim!

Od samego rana w kierunku Hotelu Górskiego PTTK na Kalatówkach z ciężkimi, drewnianymi nartami na ramieniu będą zdążać zawodnicy i zawodniczki. Nie sposób ich pomylić: wyglądają, jakby zostali przeniesieni w czasie. Niektórzy paradują w eleganckich strojach wprost z żurnala mody przedwojennej, inni przypominają pionierów sportów zimowych w pachnących naftaliną wełnianych swetrach i kraciastych pumpach. Warunek konieczny dla wszystkich: drewniane narty, klasyczne wiązania, skórzane buty „turystyki” oraz bambusowe kije.

Zawody o Wielkanocne Jajo na Kalatówkach 9

Zawody rozgrywane są w dwóch kategoriach. Pierwsza to jazda stylowa – tu oceniana jest przede wszystkim elegancja i poprawność jazdy telemarkiem na drewnianych nartach. A że ciężkie i długie drewniane narty zazwyczaj nie chcą się słuchać, co rusz można podziwiać spektakularne upadki. Druga konkurencja to jazda na czas. Wszystko odbywa się na wyjątkowo klimatycznym stoku narciarskim w Suchym Żlebie.

Zawody są kontynuacją bogatej tradycji narciarskiej Kalatówek. To właśnie tu w 1910 r. powstał pierwszy w polskich Tatrach ośrodek narciarski. Odbywały się tu kursy narciarskie, organizowano zawody w zjazdach, slalomach a nawet skokach.

Zawody o Wielkanocne Jajo na Kalatówkach 3

PROGRAM

10.00 Zapisy w hotelu na Kalatówkach

11.30 Prezentacja zawodników

12.00 Start konkurencji

15:00 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród