Od 26 kwietnia do 12 czerwca w Galerii Malarstwa Władysława Jarockiego mieszczącej się w Muzeum Jana Kasprowicza można zobaczyć wystawę zatytułowaną „Japonka z Harendy. Sztuka japońska ze zbiorów Muzeum Jana Kasprowicza” – na której zobaczycie prezentowany po raz pierwszy zbiór grafiki i malarstwa japońskiego.
Prace przenoszą nas do Japonii okresu Edo, będącego złotym czasem dla tamtejszej grafiki. Określano ją mianem Ukiyo-e, czyli „Obrazami przemijającego świata”. Osiemnasto- i dziewiętnastowieczne drzeworyty odsłaniają niezwykłe i oryginalne piękno kraju kwitnącej wiśni. Na wystawie ekspozycja podzielona jest na dwie części. W pierwszej znajduje się zbiór drzeworytów ukazany w trzech tematycznych sektorach: przedstawieniach kobiet, mitologii i scen z teatru Kabuki oraz pejzażu japońskiego. Wystawę dopełnia wykonany tuszem rysunek przedstawiający śmiejącego się Buddę. Artysta Senrin Kirigay podarował go mieszkańcom Harendy w ramach podziękowania za kilkudniową gościnę w roku 1931.
Kuratorką wystawy jest Zofia Szot, historyczka sztuki z Poznania. Jak pisze kuratorka: Nigdy wcześniej nie pokazywany zbiór drzeworytów jest okazją do przeniesienia się w świat pięknych kurtyzan, antycznych bóstw, samurajów i zapierających dech w piersiach pejzaży kraju kwitnącej wiśni. Wystawę dopełnia wątek harendziański, czyli pamiątki po japońskim artyście Senrinie Kirigayi, który gościł na Harendzie w 1931 roku. Dzieła pochodzą zarówno ze zbiorów Władysława Jarockiego, jak i Marii Kasprowiczowej.