Teraz Czytasz
Jerzy Kolecki. W krainie dziwów
24 czerwca - 18 września 2022

Jerzy Kolecki. W krainie dziwów

Iga Kaczmarczyk
Teatr Lalek Rabcio i wystawa Jerzego Koleckiego

Na wystawie w Galerii Władysława Hasiora zaprezentowane zostaną lalki i scenografie z trzech najważniejszych spektakli, które w latach 70. ubiegłego wieku przyczyniły się szerokiego rozgłosu Teatru Lalek Rabcio: „O Zwyrtale muzykancie”, „Królowa śniegu” oraz „Cudowna lampa Aladyna”, wraz z oryginalnymi projektami malarskimi pochodzącymi z archiwum rodzinnego artysty oraz autorskimi plakatami do wybranych spektakli.

Teatr Lalek Rabcio z Rabki-Zdrój to kultowe miejsce o bogatej tradycji. Powstał w 1949 roku, Jerzy Kolecki związał się z nim cztery lata później. Malarz, scenograf, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych początkowo był aktorem, ale projektującym także lalki i dekoracje, potem scenografem, reżyserem i dyrektorem. Stworzył program i wizerunek teatru, dzięki któremu najmniejszy z ówczesnych teatrów lalkowych w Polsce zyskał szeroki rozgłos i liczne nagrody. Wprowadził na scenę rabczańską tańce, pieśni i muzykę Podhala.

Wystawę będzie można podziwiać w Galerii Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18b. Wernisaż odbędzie się 24 czerwca o godzinie 18:00.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry