Jubileusz 40-lecia Galerii Władysława Hasiora

Muzeum Tatrzańska im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zaprasza na obchody jubileuszu 40-lecia Galerii Władysława Hasiora. W programie wydarzenia, które odbędzie się w dniach 1-2 lutego 2025 roku otwarcie ekspozycji w przestrzeni wystawy stałej, koncert zespołu Rdzeń 69 oraz spotkanie z autorami ekspozycji „Chasior”.

Dokładnie czterdzieści lat temu, po kilkuletnich staraniach Władysław Hasior wraz z Muzeum Tatrzańskim otworzyli Galerię Władysława Hasiora przy ulicy Jagiellońskiej w Zakopanem, w budynku dawnej sanatoryjnej leżakowni.

W kronice filmowej z tamtego czasu Hasior podkreślał, że to miejsce ma skończyć nieproduktywne narzekanie o upadku tradycji artystycznej, ma te nowe tradycje tworzyć. Artysta wszedł w nietypową relację z instytucją. Mieszkał i pracował w budynku, będącym własnością Muzeum. Zaaranżował ekspozycję, nad którą na co dzień opiekę sprawowało Muzeum. Jednocześnie Hasior organizował cały program artystyczny tego miejsca, na który składały się wystawy czasowe, spektakle teatralne, koncerty.

To Muzeum Tatrzańskie stało się spadkobiercą artysty. Przejęliśmy nie tylko prace i archiwalia. Głównym obowiązkiem jest dbanie o program tego miejsca, które powinno być otwarte na eksperyment i łączenie różnych dziedzin sztuki.

„Chasior”

W przestrzeni głównej Galerii Władysława Hasiora dialog z twórczością Mistrza podejmuje Grupa Krakowski Underground, czyli Piotr Lutyński, Adam Rzepecki, Jerzy Kosałka i Zbigniew Libera. Każdy z nich przygotował zestaw prac, które rozmawiają z realizacjami Hasiora. W asamblażach zakopiańskiego artysty często poza wątkami historycznymi, mitologicznymi czy biblijnymi pojawia się humor, ironia, a nawet sarkazm. Tym razem to właśnie te elementy będą miały szansę wybrzmieć w duecie z obiektami zaproszonych artystów. Ciekawe jest to, że na ekspozycję artyści przygotowali zarówno wcześniej zrealizowane projekty, ale wykonali także zupełnie nowe prace, czasem bezpośrednio na ekspozycji. Ta czasem żartobliwie prowadzona rozmowa ma również momentami charakter bardzo osobisty, związany z pierwszymi spotkaniami ze sztuką zakopiańczyka. Tytuł pokazu “Chasior” również jest żartem, który ma przyciągnąć uwagę odbiorcy. Jeden z artystów wspomina, że to Hasior właśnie, pokazał mu, że sztuka to nie musi być „względnie kolorowy obraz w złotej ramie”, że to także a może przede wszystkim zaskakujący koncept, zestawienie różnych materiałów i ich znaczeń.

Otwarciu ekspozycji będzie również towarzyszyć koncert zespołu Rdzeń 69.

„Hasior/Hasiok”

W rocznicę otwarcia Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza do spotkania z artystami. Od końca grudnia w przestrzeni dawnej pracowni Władysława Hasiora pracują Zuzanna Dembiec i Przemysław Jeżmirski, realizując projekt „Hasior/Hasiok”. Dominantą przestrzeni w sali wystaw czasowych stał się neon HASIOK(R), który reaguje mruganiem na dźwięki, towarzyszące zwiedzaniu. To zestawienie nazwiska twórcy ze śląskim określeniem śmietnika wydaje się być niepokojące, a być może dla niektórych obrazoburcze. Artyści chcą nas jednak namówić do podjęcia namysłu nad tworzywem sztuki, jej znaczeniem, konsekwencjami, jakie niesie za sobą nadawanie nazw i znaczeń. Całe działanie niepozbawione jest również humoru i elementów gry, której inspiracji zapewne należałoby szukać w tak znanych kierunkach, jak dadaizm czy surrealizm.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zapraszam do odwiedzin Galerii Władysława Hasiora i doświadczenia podwojonej wręcz dawki sztuki.

Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18 b

Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje:

O Konfederacji Tatrzańskiej w Muzeum Palace
Historia Podhala

O Konfederacji Tatrzańskiej w Muzeum Palace

Podczas drugiego spotkania z cyklu „arteFakty w Muzeum Palace” przeniesiecie się w czasy okupacji, kiedy na Podhalu działała Konfederacja Tatrzańska – jedna z najważniejszych organizacji konspiracyjnych regionu. Poznacie metody tajnej

Czytaj dalej »
Spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller
Książki

Spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller

Lubisz dyskutować o literaturze? Jeśli tak, to koniecznie dołącz do spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowanego w ramach 24. Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” w Zakopanem, którego gościem będzie Anna

Czytaj dalej »
Koncerty

Koncert zespołu Passport Control

Zespół Passport Control to zespół grający amerykański i brytyjski rock’n’roll i blues z lat 60/70-tych. Mimo że na scenie działa od zaledwie roku, zdążył już zdobyć serca wielu miłośników muzyki

Czytaj dalej »
Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich „Złote Kierpce”
Dla dzieci

Młodzi górale powalczą o Złote Kierpce

Występy młodych górali – dziecięcych i młodzieżowych zespołów regionalnych, którzy chcą podzielić się swoim talentem oraz pokazać przywiązanie do podhalańskiej tradycji, to kwintesencja Tatrzańskiego Festiwalu „Złote Kierpce”, które odbędą się

Czytaj dalej »