Klub czytelniczy w Opolance: „Wracam tam, gdzie początek”

Wystawa „Dziatki/ Dziadki” Natalii i Macieja Wirmańskich od 4 maja 2024 roku gości w salach Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka – filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Aby przybliżyć widzom kontekst wystawy, artystka – Natalia Wirmańska pragnie opowiedzieć o wspomnieniach z dzieciństwa i wiążącymi się z nimi emocjami poprzez towarzyszący wystawie esej „Wracam tam, gdzie początek”. Przedstawi go w czasie najbliższego spotkania Klubu Czytelniczego w Muzeum Kornela Makuszyńskiego, które odbędzie się w czwartek, 13 czerwca 2024 roku o godzinie 17:00. Spotkanie poprzedzi oprowadzanie po wystawie.

Jak pisze sama autorka:

O wspomnieniach i wiążących się z nimi emocjami opowiadać można na wiele sposobów. Podejmując walkę z rekonstrukcją wydarzeń, próbuję jednocześnie przyjrzeć się sobie, opowiedzieć o tym, czego dotychczas mówić nie chciałam. Grzebię w odmętach pamięci, która w swojej plastyczności pozwala na manipulowanie i układanie własnych historii. Stoję więc w tym miejscu i zaczynam podróż do mojej przeszłości.

„Wracam tam, gdzie początek” – tak zatytułowałam pracę pisemną, której temat tożsamy jest z cyklem obrazów olejnych oraz rysunków. Traumatyczne przeżycia, bolesne obserwacje otoczenia, w którym się wychowywałam, stały się centrum moich rozważań. Wspominam to, co na pozór nie dotyczyło mnie bezpośrednio, a co dostałam w niechcianym spadku po moich przodkach. Staram się wejść do świata, który już dawno bezpowrotnie minął i nigdy nie powróci. Odczuwam jednocześnie potrzebę otulenia huku własnych myśli i przeanalizowania pewnych czynów, myśli i decyzji ludzi otaczających mnie. Podejmuję próby zachowania pamięci o ważnych mi miejscach, osobach tak, by była ona najczystsza i najprawdziwsza.

Z pełnym tekstem eseju można zapoznać się w Muzeum Kornela Makuszyńskiego w godzinach jego otwarcia.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Autor(ka):