Koncert „Byśmy byli jedno”

Wydarzenie odbędzie się 22 lipca o godz. 20.00 w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem.

Widowisko „Byśmy byli jedno” będzie opowieścią o historii Kościoła polskiego w czasach komunizmu. Narracja toczyć się będzie wokół działalności trzech postaci: Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyły oraz Franciszka Blachnickiego.

Jak opisuje organizator, Institut Pamięci Narodowej: „Wydarzenie będzie hołdem dla niezwykłych kapłanów poprzez ukazanie ścieżki ich życia wobec trudów prześladowań reżimu komunistycznego. Przez lata komunistyczna bezpieka próbowała ingerować w sprawy polskiego Kościoła i skłócić ludzi, którzy mieli ogromny wpływ na społeczeństwo. Na pierwszej linii frontu stali kapłani, którzy mieli największe znaczenie w kształtowaniu życia duchowego narodu. Prymas Wyszyński chciał stworzyć alternatywę dla socjalistycznej wspólnoty świeckiej. To on zgromadził naród na Jasnej Górze, by odnowić śluby króla Jana II Kazimierza i to on zachęcił Polaków do świętowania Milenium chrztu Polski. Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, zorganizował duszpasterstwo akademickie, które stało się opozycją wobec powstających wówczas organizacji młodzieżowych popierających porządek socjalistyczny. Franciszek Blachnicki był twórcą ruchu Światło-Życie, a wcześniej angażował się na rzecz trzeźwości i odnowy życia. Śmiało można powiedzieć, że ci trzej kapłani wpłynęli na polski model religijności po II wojnie światowej. To dzięki nim tkwi w Polakach głęboko zakorzeniona myśl chrześcijańska. Wyszyński, Wojtyła, Blachnicki – kapłani odważni, bezkompromisowi w sprawach Bożych, niezłomni w walce o dobro i wolność rodaków; kapłani, którzy bezgranicznie zawierzyli swoje życie Maryi i poświęcili się budowaniu wspólnoty – byśmy byli jedno.”

Widowisko Instytutu Pamięci Narodowej – przeplecione pieśniami i muzyką specjalnie napisaną na tę okoliczność – ma skłonić do refleksji nad znaczeniem wolności, wartości duchowych i siły wspólnoty religijnej.

Scenariusz: Leszek Zduń

Muzyka: Rafał Odrobina

Wystąpią: Kwartet Wokalny Floridus, solistka: Agata Klimczak-Kołakowska

Narratorzy: Magdalena Gleba, Leszek Zduń

Autor(ka):