Koncert „Jesteśmy z drzewa pieśni” w willi Atma

Koncert sopranistki Karoliny Augustyn oraz pianisty Juliana Stannego z cyklu „Karol z Atmy. Tradycja i współczesność”, który odbędzie się już w czwartek, 18 lipca o godzinie 18:00 w willi Atma, to doskonała okazja by jeszcze lepiej poznać twórczość Karola Szymanowskiego. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną między innymi „4 pieśni” oraz „Pieśni kurpiowskie” Karola Szymanowskiego, a także „Walc As-dur” Fryderyka Chopina, a słowo o muzyce wygłosi dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP w Krakowie – kurator do spraw programowych „Atmy”.

Karolina Augustyn – sopran. Od początku ścieżki wokalnej związana z wykonawstwem muzyki dawnej i kameralnej. Ceni najbardziej dzieła rzadko wykonywane, o nieoczywistych cechach brzmienia czy harmonii, przez co szczególne miejsce w jej repertuarze zajmuje twórczość Karola Szymanowskiego. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. dr Ewy Wolak-Czarniak, gdzie kontynuuje studia magisterskie. Uczestniczyła m.in. w XX Festiwalu Bachowskim w Świdnicy, Dniach Bachowskich, festiwalach Opera Rara, Mid Europe Early Music Festival, Brahmsodia czy Pieśń Przyszłości. Współpracowała m.in. z Capellą Cracoviensis, Orkiestrą Barokową Akademii Muzycznej w Krakowie, Filharmonią Krakowską, zespołem Baroque Collective, a także z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie oraz dyrygentami takimi, jak Alexander Humala, Tomasz Tokarczyk, Jan Tomasz Adamus, Martin Gester czy Wojciech Semerau Siemianowski. Uczestniczka kursów wokalnych prowadzonych przez m.in. Olgę Pasiecznik, Annę Radziejewską, Mariusza Kwietnia, Evę Blahovą czy Ewę Vesin. W repertuarze posiada przekrój dzieł od francuskich kantat z początku XVIII w., poprzez twórczość J.S. Bacha, W.A. Mozarta, po utwory kompozytorów współczesnych, tj. Karol Szymanowski, Witold Lutosławski czy Grażyna Bacewicz.

Julian Stanny – pianista i kameralista. Związany z muzyką od najmłodszych lat. Student Akademii Muzycznej w Krakowie im. Krzysztofa Pendereckiego w klasie prof. dr hab. Marioli Cieniawy-Puchały. Koncertował w takich salach jak Filharmonia Podkarpacka, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Atmie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Brał udział w wielu festiwalach i sesjach naukowych, takich jak Międzynarodowa Sesja „Kobiety-kompozytorki muzyki fortepianowej” czy Międzynarodowy Festiwal duetów fortepiano-wych „Duettissimo”. Jest laureatem licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2016 roku otrzymał stypendium Baylor University. Wśród jego osiągnięć do najważniejszych należą: II nagroda w 4th International Moscow Music Competition, I nagroda w XIV Międzynarodowym Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Luiggi Zanucoli, II nagroda w XIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Juliusza Zarębskiego, II nagroda w XII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej w Krakowie, II nagroda w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wiedniu.

Autor(ka):