Koncert kolęd „Noc na syćkie świata strony”

W sobotę 13 stycznia w Kościele Świętego Krzyża w Zakopanem odbędzie się koncert kolęd „Noc na syćkie świata strony” poświęcony pamięci profesora Władysława Kruszewskiego „Chórmistrza spod Giewontu” w 100. rocznicę urodzin.

Wykonawcy:

  • Chór „Wierchy” i Przyjaciele, dyrygent: Wojciech Bonczyk
  • Chór „Echo Gorczańskie”, dyrygent: Katarzyna Kondaszuk
  • Tatrzański Chór „Szumny”, dyrygent: Mirosława Lubowicz, organy: Andrzej Guziak

Władysław Kruszewski urodził się w 1922 roku w Wadowicach, był absolwentem Szkoły Muzycznej Kapelmistrzów przy Konserwatorium Muzycznym w Katowicach. Po kilku latach działalności jako organista i dyrygent chóru w Jarosławiu, od 1948 roku zamieszkał w Zakopanem. Tutaj jeszcze w tym samym roku został dyrygentem męskiego chóru „Wierchy” a dziesięć lat później powołał  i dyrygował również chłopięcym chórem „Słowiki Tatrzańskie”. Oba chóry koncertowały w kraju i za granicą odnosząc liczne sukcesy a sam Profesor został nawet odznaczony „Orderem Uśmiechu” za ogromną pracę z dziećmi. Wieloletnia przyjaźń i współpraca między chórami „Wierchy”, „Rabiańskie Dzieci”, „Kantylena”, „Watra” i „Echo Gorczańskie” oraz twórcza pasja Władysława Kruszewskiego – Chórmistrza spod Giewontu, to wynik powstania w 1995 roku „Chóru Podhalańskiego”. Połączone chóry dały ponad osiemdziesiąt koncertów w wielu miejscach Polski i nie tylko. Jednak największymi wydarzeniami w ich historii  było uczestnictwo w uroczystych Mszach Świętych podczas pobytu Ojca Świętego w: Nowym Targu, Zakopanem, Ludźmierzu, Wadowicach i Krakowie a kontynuacją tej pracy liczne koncerty z cyklu: „Chór Podhalański w Hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II”.

Czy wiecie, że:

  • z zaledwie o 2 lata starszym Karolem Wojtyłą utrzymywali serdeczne kontakty?
  • niemal do końca życia (zmarł w 2010 roku) był organistą w kościele Świętego Krzyża w Zakopanem?
  • o chórze „Wierchy” i działalności Władysława Kruszewskiego napisano 5-cio tomową pracę magisterską?

Koncert kolęd „Noc na syćkie świata strony” odbędzie się 13 stycznia o godzinie 18:00 w kościele Świętego Krzyża, przy ulicy Chałubińskiego w Zakopanem.

Autor(ka):