Koncert „Muzyka Szymona Tylki” z cyklu „Karol z Atmy. Tradycja i współczesność”

Przestrzeń zakopiańskiej willi Atma już w czwartek, 4 lipca od godziny 18:00 wypełni się góralską muzyką w wykonaniu Szymona Tylki wraz z jego kapelą. Koncert odbędzie w ramach organizowanego przez Muzeum Narodowego w Krakowie cyklu „Karol z Atmy. Tradycja i współczesność”, a słowo o muzyce góralskiej w ujęciu Karola Szymanowskiego wygłosi dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP w Krakowie – kurator do spraw programowych MNK Szymanowski.

Szymon Tylka – urodzony 6 września 1994 roku w Zakopanem, mąż Izabeli i tata Marysi. Z wykształcenia inżynier BHP, magister zarządzania środowiskiem i gospodarką odpadami oraz absolwent studiów podyplomowych z ochrony przyrody i MBA. Pracuje w Dziale Zamówień Publicznych Tatrzańskiego Parku Narodowego, dodatkowo jest przedsiębiorcą.

Jego kariera muzyczna trwa od dwudziestu lat, a dorobek artystyczny obejmuje liczne nagrody, między innymi: (1) „Basztę” zdobytą w 2019 roku, będąca główną nagrodą na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym; (2) „Dziadońcyn Smycek” z 2022 roku, który jest najwyższym trofeum na 16. Spotkaniach Muzyk Podhalańskich; (3) „Polaniorski Zbyrcok” również zdobyty w 2022 roku na przeglądzie muzyki im. Stanisława Nędzy-Chotarskiego i Stanisława Szczepaniaka-Bańscorza w ramach Przednówka w Polanach; (4) kolejne osiągnięcie 2022 roku to pierwsze miejsce i Złote Zbyrkadło w kategorii ludowych zespołów instrumentalnych podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich; (5) również w 2022 roku uzyskał pierwsze miejsce jako solista instrumentalista na skrzypcach oraz nagrodę specjalną im. Aleksandry Szurmiak-Boguckiej podczas Sabałowych Bajań.

Szymon Tylka jest uważany za jednego z najbardziej znanych prymistów młodego pokolenia.

Autor(ka):