
Koncert zespołu Jedla z cyklu „Karol z Atmy. Jedność w różnorodności”, który odbędzie się już w czwartek, 18 grudnia o godzinie 18:00 w willi Atma, to doskonała okazja by jeszcze lepiej poznać
tradycyjną muzykę Podhala i wspólne pokolędować. Koncert poprowadzi Agnieszka Gąsienica-Giewont – kierownik Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.
„Jedla” to zespół tworzony przez trzy młode dziewczyny, które sięgają po tradycyjny śpiew oparty na naturalnym, wielogłosowym brzmieniu. Ich wykonania są pełne emocji, lekkości i subtelnej swobody, a towarzyszą im znani, wybitni muzycy, wzbogacając ich brzmienie swoim doświadczeniem. Nazwa „Jedla” przywołuje skojarzenia z siłą i trwałością – wartościami, które wyraźnie pobrzmiewają w ich wspólnym muzykowaniu. Każdy koncert to autentyczne, pełne uroku spotkanie z żywą tradycją.
Na swoim koncie mają dwie płyty CD. Pierwszą z nich, „Płomień kolędowej pieśni”, opisują następująco: „jest ona odzwierciedleniem naszego głębokiego przywiązania do kolęd i pastorałek, które od pokoleń rozbrzmiewają w domach Podhala w okresie Święta Bożego Narodzenia. Przykładamy ogromną wagę do autentyczności naszych utworów, łącząc regionalne brzmienia z nowoczesnymi elementami, co pozwala na nowe spojrzenie na tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe. Niech ta muzyka będzie dla wszystkich źródłem radości, pokoju i nadziei. Zapraszamy do wspólnego kolędowania – tak, jak robią to górale od pokoleń!” Płytę drugą, „Weselić świat cały”, przedstawiają takimi słowami: „Drogi posiadaczu płyty, trzymasz w rękach kawałek naszego serca. Muzyka w naszym życiu pełni bardzo ważną rolę – towarzyszy nam ona niemal w każdej chwili. Życzymy, aby ta płyta dostarczyła Ci tyle radości i wzruszeń, co nam przy jej tworzeniu. I pamiętaj: nie pozwól, aby cokolwiek stanęło na drodze do spełnienia Twoich marzeń. Tylko w nie uwierz!”
🗓️ 18 grudnia 2025 r. (czwartek), godz. 18:00
📍 Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, ul. Kasprusie 19
🎟️ Wstęp wolny
