Konferencja Muzeum Palace

Dla upamiętnienia 84. rocznicy pierwszego transportu do Auschwitz, w którym znalazło się 23 więźniów Palace, w piątek 14 czerwca Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem organizuje konferencję popularnonaukową, podczas której będziecie mieli okazję posłuchać o historii Palace, drodze do utworzenia w nim filii Muzeum Tatrzańskiego, pracach konserwatorskich budynku oraz o perspektywach rozwoju Palace jako jednego z najważniejszych miejsc pamięci na Podhalu.

Program konferencji:

10.00 Otwarcie konferencji – Michał Murzyn, Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego

10.50 Jan Jarosz, Stowarzyszenie Muzeum Walki i Męczeństwa Palace – Katownia Podhala „Na zbiegu wyzwań. Od szkoły, przez Izbę Pamięci po Muzeum”

11.10 Joanna Staszak, Naczelnik Wydziału Kultury – Urząd Miasta Zakopane „Starania Miasta Zakopane o budynek Katowni Podhala Palace”

11.30 Michał Wysocki, dział inwestycji Muzeum Tatrzańskiego „Palace. Perspektywa prac programowych”

11.50 Ewa Cyrulik, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz dr Marcin Błaszczyk Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie „Palace widziane oczami konserwatora”

12.10 – 12.40 Przerwa

12.40 Dr Maciej Korkuć, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie

13.00 Maria Bafia, dział historii Muzeum Tatrzańskiego „Oprawcy z Palace – jak zapłacili Niemcy za swoje zbrodnie w Katowni Podhala”

13.20 Marta Gratkowska, dział inwestycji Muzeum Tatrzańskiego „Opowieść o pewnej budowie”

13.40 Aleksandra Trybuła, dział konserwacji Muzeum Tatrzańskiego „Pamięć zaklęta w przedmiotach. Przygotowanie eksponatów do wystawy stałej w Muzeum Palace”

Autor(ka):