Kopkowicz niepoznany

W piątek 12 kwietnia o godzinie 17:00 w Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka przy ulicy Tetmajera 15 odbędzie się wykład Natalii Skiepko o architekcie Opolanki Franciszku Kopkowiczu.

Wykład wygłosi Natalia Skiepko – konserwator zabytków, absolwentka kierunku ochrona dóbr kultury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w latach 2016–2021 miejski konserwator zabytków w Zakopanem. Od 1 grudnia 2022 roku kierownik Centrum Architektury Drewnianej Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Spotkamy się wokół artykułu autorki „Ciesiołka i modernizm. Wokół architektury drewnianej Franciszka Kopkowicza” (2023) oraz dwóch monografii architekta: „Ciesiołka wiejska i małomiasteczkowa” (1848) oraz „Ciesielstwo polskie” (1958).

Biuro architektoniczno-budowlane inż. Franciszka Kopkowicza w okresie międzywojennym było najprężniej działającą jednostką projektową w Zakopanem. Wspólnie z bratem Leonem zaprojektowali przeszło 150 budynków. W początkowej fazie twórczości dominowały modernistyczne gmachy, później zaczęły powstawać finezyjne, drewniane wille i pensjonaty. Po latach praktyki i zdobywanego doświadczenia to właśnie ciesielstwo okazało się najbliższe sercu Franciszka Kopkowicza. Opublikował dwie książki: „Ciesiołka wiejska i małomiasteczkowa” oraz „Ciesielstwo polskie”. Wydawnictwa te do dziś stanowią fundament wiedzy dla zawodu cieśli. Jednocześnie postać architekta pozostaje praktycznie nieznana. Kim był, skąd przybył, co po sobie pozostawił, co udało mu się osiągnąć? W oparciu o materiały źródłowe na spotkaniu przedstawiony zostanie wizerunek inżyniera, który sam o sobie pisał: „jako jedyny w owym czasie architekt z pełnym wykształceniem wywarłem decydujący wpływ na polepszenie wykonawstwa budowli w Zakopanem”.

Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje: