Książka na wiosnę: Niech to szlak!

Wiosenne wieczory w dalszym ciągu sprzyjają nadrobieniu literackich zaległości. Książka „Niech to szlak!” autorstwa Bartłomieja Kurasia dedykowana jest zarówno dla osób poznających Tatry, jak i dla zapalonych tatromaniaków, którzy na pewno zostaną zaskoczeni nieznanymi wcześniej faktami i ciekawostkami.

Poznacie w niej historię Tatr przez pryzmat najgłośniejszych wypadków i tajemniczych zaginięć. Pierwszy masowy przypadek porażenia piorunem w historii tatrzańskiej turystyki, o którym wszyscy słuchaliśmy z zapartym tchem w sierpniu 2019 roku, morderstwa na szlaku, ofiary lawin, ratownicy TOPR oddający życie za turystów, grotołazi, którzy na zawsze utknęli w tatrzańskich jaskiniach – to tylko niektóre z poruszanych tematów.

Tatry to góry cieszące się ogromną popularnością, odwiedzane w ostatnich latach przez ponad 3 miliony turystów rocznie. Tak duża liczba odwiedzających sprawia, że goście Tatrzańskiego Parku Narodowego często zapominają o czyhających w Tatrach niebezpieczeństwach, co często kończy się tragicznie. Bartek Kuraś w wyjątkowy sposób opisuje codzienność ludzi, którzy w takich sytuacjach pomagają, często ryzykując własne życie. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od lat dbają o bezpieczeństwo turystów w Tatrach „na każde wezwanie Naczelnika”.

Książka na wiosnę Niech to szlak Kronika śmierci w górach B. Kuraś portret
Bartłomiej Kuraś, autor „Niech to szlak!”

Bartłomiej Kuraś (ur. 1974 r. w Zakopanem) – dziennikarz prasowy, pisarz. Od 1996 związany z Gazetą Wyborczą, jest współautorem książek (z Pawłem Smoleńskim): „Bedzies wisioł za cosik. Godki Podhalańskie” (Kraków 2010), „Kruca fuks” (Warszawa 2013), „Krzyżyk Niespodziany. Czas Goralenvolk” (Wołowiec 2017). Specjalizuje się w tematyce Tatr i Podhala, stworzył ponad 400 artykułów związanych tematycznie z Kasprowym Wierchem, na gwarę góralską tłumaczył komiksy „Kajko i Kokosz”.