Lyrurus tetrix – pamiętaj!

STRH Bistro Art Cafe słynie z nieszablonowej kuchni oraz wydarzeń i koncertów. Co kryje się pod tajemniczym tytułem nowej wystawy w tym popularnym miejscu?

Cietrzew zwyczajny (lururus tetrix) to mieszkający w Tatrach, niezwykle rzadki i dostojny ptak z rodziny kurowatych. Choć nie brakuje mu stylu i elegancji, nie cieszy się taką popularnością jak niedźwiedzie, kozice i świstaki. Dlaczego? Dlaczego o nim nie pamiętamy? Dlaczego nie uwzględniamy jego potrzeby prywatności planując kwietniowe wycieczki? Dlaczego tak mało o nim wiemy? Dlaczego my, narciarze i snowboardziści tak bardzo krzyżujemy mu plany, i w końcu skąd wziął się nasz konflikt interesów? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie po obejrzeniu prezentowanych plakatów.

Autor ilustracji: Hanka Krzeptowska

Cietrzewie są silnie zagrożone wyginięciem, objęte ochroną ścisłą, wymagają ochrony czynnej i ustalenia stref ochrony miejsc rozrodu i regularnego przebywania. W Tatrach obserwujemy ich coraz mniej. Najtrudniejszą porą jest dla nich wiosna, czyli czas przebudzeń, lęgów i wykotów. Obecność człowieka może doprowadzić do tego, że cietrzewie nie będą mieć potomstwa.

Wystawę można podziwiać od 15 marca do 20 kwietnia 2022 w STRH Bistro Art Cafe i Schronisku w Dolinie Pięciu Stawów.

Autor(ka):