Magdalena Kraszewska – Zmienność. Prace z czterech dekad

W dniu wernisażu Magdalena Kraszewska kończy 80 lat. Ta data zobowiązuje do urządzenia wystawy jubileuszowej. Artystka od prawie trzydziestu lat prowadzi salon kulturalny, galerię sztuki współczesnej i prywatne muzeum, które założyła w domu rodzinnym, w tzw. Domu Doktora.

Magdalena Kraszewska jest z wykształcenia artystką, malarką i tkaczką. Studiowała w ASP w Warszawie u wybitnych profesorów (malarstwo u prof. Artura Nachta-Samborskiego; tkaninę artystyczną u prof. Anny Śledziewskiej). Do galerii w Zakopanem zaprasza artystów różnych dyscyplin i pokoleń. Sama pokazuje swoje prace rzadko, najczęściej przy okazji wystaw zbiorowych. Przyszedł zatem czas na wystawę, która przypomni prace artystki z okresu czterech dekad: od linearnych, monochromatycznych rysunków z lat 80. i 90. po ostatnie prace, które poruszają grą barw i dynamiką abstrakcyjnych form. Ta przemiana nastąpiła w roku 2016, kiedy artystka sięgnęła po kolorowe flamastry, tworząc rodzaj dziennika intymnego, w którym językiem abstrakcji zapisuje codzienne emocje, nastroje, refleksje. Prace te były pokazywane po raz pierwszy w Krakowie podczas Krakers Cracow Art Week 2020. Zostały przyjęte jak zastrzyk pozytywnej energii. „Nowe gry barwne” Kraszewskiej wyraźnie zachwyciły publiczność, zmęczoną lockdownem.

Magdalena Kraszewska z kotką Kitą – fot. Janusz Bogacki

Artystka zachęcona tym sukcesem, zdecydowała się wystawić ich wybór podczas domowego pokazu we własnej galerii. Mówiła wtedy red. Beacie Zalot: „Lubię formalne zabawy, bawię się kompozycjami. (…) Lubię abstrakcję. Mogę te plamki traktować np. jak żywe zwierzęta. Mam takie poczucie, że za abstrakcyjnymi plamkami można ukryć więcej znaczeń, można pozwolić odkryć innym w nich swoje światy” (Abstrakcja w Domu Doktora, „Tygodnik Podhalański” nr 50, 2020, s. 16). Aktualna wystawa podkreśla fenomen zmienności, który można zaobserwować w pracach Kraszewskiej na przestrzeni czterech ostatnich dekad. Zmienność form, technik i stylistyk łączy się z zamiłowaniem to tego, co przemijające i nieuchwytne, co przekształca się w ciągłym ruchu. Prace w Domu Doktora działają na emocje i intelekt, pobudzają zmysły i wyobraźnię, zachęcają do kontemplacji i zabawy. Wystawa Magdaleny Kraszewskiej ma charakter jubileuszowy, ale odbędzie się bez oficjalnej pompy. Będziemy świętować wśród przyjaciół, po domowemu – zgodnie ze stylem przyjętym od lat w Domu Doktora.

Kuratorka wystawy: Anna Baranowa
Współpraca: Karolina Sandomirska, Tomasz Grzybowski

Wernisaż odbył się w dniu 5 lipca 2022 (wtorek) o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej Dom Doktora (ul. Witkiewicza 19). Wystawa będzie trwała do 4 sierpnia.

Autor(ka):