Malarstwo na szkle/czysta forma

Po trwającym dwa lata, gruntownym remoncie konserwatorskim gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, w jego wnętrzach prezentowana jest wystawa XIX-wiecznego, tak popularnego na Podhalu, malarstwa na szkle.

Kolekcję obrazów malowanych na szkle, głównie z motywami sakralnymi, zestawiono z wybranymi dziełami formistów, m. in. Witkacego. Pokazując je pierwszy raz po konserwacji odwrócono dawną narrację – tym razem dzieła formistów są dopełnieniem sztuki ludowej.

Kurator wystawy Magdalena Kwiecińska opisuje: „Wystawa przypomina o fenomenie z początku XX wieku, którym było uznanie dawnej twórczości rodzimej malarstwa na szkle za sztukę. Stało się to w kontekście nowych prądów artystycznych w Europie, które kwestionowały dotychczasowy kanon realizmu akademickiego i ideału piękna. Na gruncie polskim nazywano ten nurt formizmem, a Witkacy ogłaszając teorię Czystej Formy zakreślił pole znaczeń jej oddziaływania. Zbigniew Pronaszko natomiast podkreślał bezpośredniość przedstawień i uważał, że artyści ludowi wiedzeni intuicją i wrodzonym niezwykłym poczuciem plastycznym, potrafili tworzyć dzieła sztuki, które dają nam przeżycia artystyczne analogiczne do dzieł sztuki znanych i sławnych artystów”.

Malarstwo na szkle/czysta forma

Ekspozycję możecie zobaczyć w gmachu Głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10, do 13 listopada. Sprawdźcie w naszym kalendarzu wydarzeń, kiedy odbywa się oprowadzanie po wystawie.

Autor(ka):