Teraz Czytasz
Najwyżej położona plaża w Polsce – Gubałówka latem

Najwyżej położona plaża w Polsce – Gubałówka latem

Izabela Bek
Najwyżej-położona-plaża-w-Polsce-–-Gubałówka-latem

Gubałówka to jedno z trzech najbardziej rozpoznawalnych wzniesień otaczających Zakopane i jedyne, które niemal każdy może latem zdobyć o własnych siłach. Wystarczą dobre buty, butelka wody i odrobina samozaparcia. Wysiłek będzie nagrodzony – ze szczytu Gubałówki roztacza się oszałamiający widok na całą panoramę polskich Tatr oraz na część słowackich. A to tylko jedna z czekających nas tam atrakcji.

Jeśli jednak nie do końca wierzycie we własną kondycję – nic straconego! Wysokość 1126 m.n.p.m. możecie zdobyć nowoczesną kolejką linową, która pokonuje tę odległość zaledwie w 5 minut. Zresztą na Gubałówce jest tyle do roboty, że spokojnie możecie wyprawę podzielić na dwa dni, pierwszego korzystając z kolejki, a drugiego – zdecydować się na godzinny spacer stosunkowo łagodnym szlakiem.

Co Was czeka na szczycie poza wspomnianym widokiem? Wiele! Latem wzgórze zmienia się w najwyżej położoną plażę w Polsce. Leżaki, kocyki, napoje chłodzące – wszystko jest pod ręką. Gdy zmęczą Was kąpiele słoneczne, możecie posilić się w jednej z tutejszych karczm i restauracji. Warto jednak nastawić się na to, że niewiele mają one wspólnego z kuchnią regionalną.

Dzieciaki (i nie tylko!) z pewnością będą zainteresowane dobrze przygotowanym parkiem linowym, a przede wszystkim przejazdem kolejką grawitacyjną. Jej wagoniki osiągają prędkość nawet 25 km/h., a trasa jest pełna serpentyn, a łączna długość wynosi nie cały kilometr.

Zobacz Też

Na pewno warto odwiedzić miejsce, które na Gubałówce jest niejako ostoją tradycji góralskiej, czyli drewnianą kapliczkę Pod Wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Powstała w 1971 roku, ufundowana przez rodzinę Bachleda – Księdzularz w podziękowaniu za ocalenie podczas II Wojny Światowej. Jej stylowe, piękne wnętrze w góralskim stylu zaprojektował Antoni Kenar.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry