Nie strzelamy w sylwestra

Już od 11 lat Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów i mieszkańców Podhala aby nie używali petard i fajerwerków podczas sylwestra. Z troski o zwierzęta, zarówno te dzikie, jak i bezdomne, gospodarskie i domowe, u których huk i strzały powodują ogromny stres i dla których noc sylwestrowa jest koszmarem.

Huk wywołuje u zwierząt olbrzymie przerażenie, a nawet ataki paniki, które mogą okazać się groźne dla ich zdrowia i życia – tłumaczy dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski – zdarzało się, że spłoszone zwierzęta, np. kozice, w trakcie ucieczki ulegały śmiertelnym wypadkom.

Do corocznej akcji zapraszani są znani ilustratorzy. Autorką tegorocznej grafiki jest Nika Jaworowska, a na niej widzimy przerażonego cietrzewia – przedstawiciela niewielkiej i zagrożonej wymarciem populacji tych ptaków w Tatrach, w ochronie którego prowadzona jest także odrębna akcja TPN, Chronić Cię Trzeba.

Kolekcja wyjątkowych projektów ma się powiększać, aż do momentu, gdy problem fajerwerków w Tatrach i w ich najbliższej okolicy zupełnie zniknie. Do tej pory plakaty dla TPN stworzyli: Krzysztof Kokoryn, Dawid Ryski, Ola Woldańska-Płocińska, Katarzyna Bogucka, Gosia Herba, Patrycja Rek, Gabriela Gorączko, Marta Rydz-Domańska i Aleksandra Czudżak.

Na terenie Zakopanego obowiązuje zakaz odpalania fajerwerków, petard, ogni sztucznych i innych materiałów pirotechnicznych. Urząd Miasta Zakopane pokazu fajerwerków nie organizuje. Wiele kontrowersji budzi jednak organizowany po raz kolejny w centrum Zakopanego wielki koncert sylwestrowy. Niestety wystrzały fajerwerków odpalanych prze najbardziej niecierpliwe osoby słyszymy już od kilku dni.

Autor(ka):