Teraz Czytasz
Noc Muzeów w „Atmie”
20 maja 2023

Noc Muzeów w „Atmie”

Zakoplan - Twój przewodnik po Zakopanem
Wykład "Kompozytorzy polscy z ‘Pokolenia ‘33’ wobec Karola Szymanowskiego"

Podczas Nocy Muzeów w Zakopanem w „Atmie” rozbrzmiewać będzie muzyka. Wystąpi trójka młodych utalentowanych pianistów, laureatów znaczących konkursów muzycznych: tegoroczny maturzysta Michał Basista oraz Julian Stanny i Mikołaj Frach – studenci Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Koncert odbędzie się 20 maja o 18:00. Wstęp 1 zł.

Zagrają między innymi utwory Fryderyka Chopina, Juliusza Zarębskiego, Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz. Program występów nastraja na odbiór sztuki dźwiękach w kategoriach piękna uniwersalnego, choć tak mocno związanego z polskim dziedzictwem kulturowym i wartościami narodowymi, także związanymi z kulturą Podhala.

RECITALE MŁODYCH PIANISTÓW – program

18:00       Michał Basista

19:30       Julian Stanny

21:00       Mikołaj Ólafur Frach 

Słowo o muzyce: dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP w Krakowie, kurator do spraw programowych „Atmy”

Michał Basista naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat. Od roku 2017 pracuje pod kierunkiem dr hab. Mileny Kędry. Uzyskał 15. pierwszych miejsc i 5 Grand Prix, uczestnicząc w ponad 60. konkursach,       w tym międzynarodowych. Brał udział również w wielu kursach pianistycznych i lekcjach otwartych prowadzonych przez wybitnych profesorów, takich jak: Andrzej Jasiński, Andrzej Pikul, Ewa Pobłocka, Alicja Paleta–Bugaj, Mikhail Voskresenski, Zbigniew Raubo, Janusz Olejniczak czy Kevin Kenner. Wystąpił z recitalami w siedzibie NOSPRu, na Zamku Królewskim w Warszawie i Krakowie oraz w filharmoniach w Žilinie i Krakowie. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Zobacz Też

Julian Stanny – pianista i kameralista. Urodził się w 2001 roku. W wieku 19. lat rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Krakowie im. Krzysztofa Pendereckiego w klasie prof. dr hab. Marioli Cieniawy-Puchały. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2016 roku otrzymał stypendium Baylor University. Wśród jego osiągnięć do najważniejszych należą: III nagroda w IX Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy,  II nagroda w 4th International Moscow Music Competition, IV nagroda w XII Chopin International Piano Competition Hartford, CT Special Online Edition 2021, III nagroda w International Music Award Schubert Konservatorium Wien 2021, I nagroda w International Competition of Piano Ensambles Nur-Sultan Kazachstan, I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Luiggi Zanucoli, II nagroda w XIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Juliusza Zarębskiego, II nagroda w XII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej w Krakowie, II nagroda w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wiedniu, III nagroda w IX Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz, I nagroda w XXXI Konkursie Młodych Pianistów nad Kamienną.

Mikolaj Ólafur Frach urodził się w 2000 roku w Islandii. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat pod kierunkiem mamy Iwony Frach. Od 2017 roku kształcił się w klasie fortepianu profesora Janusza Olejniczaka, będąc również jego studentem w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. dr hab. Marioli Cieniawy-Puchały. Artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień; koncertował w  Islandii, Polsce, Niemczech, Holandii, Szwecji, na Litwie, biorąc udział w festiwalach muzycznych i recitalach solistycznych, jak na przykład: Festiwal „Chopin en Vacances” (Polska-Litwa), „Notan” i „Klassíkinn okkar” w Reykjaviku. Jako solista wykonał oba koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Islandzkiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Daniela Bjarnassona.

Fot. mnk.pl

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry