Noc Muzeów w Muzeum Tatrzańskim

To jedyna noc w roku, kiedy zakopiańskie muzea zamiast zamykać – otwierają wieczorem swoje podwoje! Noc Muzeów ma niepowtarzalny klimat, a wszystkie filie Muzeum Tatrzańskiego pokażą się wtedy od wyjątkowej, nieco tajemniczej, oświetlonej światłem księżyca strony.

Na odwiedzających czeka bogaty program wydarzeń. Nie zabraknie warsztatów dla dzieci, a przewodnicy opowiedzą o muzealnych wnętrzach, zbiorach i niezwykłych postaciach. Noc Muzeów to też najlepszy moment, be przekonać nawet najbardziej opornych, że kultura i sztuka pod Tatrami są naprawdę warte uwagi – a wejście na wszystkie wydarzenia i wystawy jest w tym dniu bezpłatny.

Galeria Sztuki na Kozińcu, Droga na Koziniec 8

17:00 Od Kopkowicza do Witkiewicza – muzealny spacer architektoniczny. Poprowadzi Natalia Skiepko

Na trasie wycieczki zobaczycie dzieła architektoniczne najlepszych zakopiańskich architektów okresu międzywojennego. Nie zabraknie również obiektów w stylu zakopiańskim Stanisława Witkiewicza. Spacer rozpoczniemy na Kozińcu w willi Koziańskich (Droga na Kozieniec 8), dalej przejdziemy Bulwarami Słowackiego (realizacje architektów takich jak Adam Hełm-Pirgo, Stefan Meyer, Zygmunt Ostafin) oraz ulicą Tytusa Chałubińskiego (realizacje Stanisława Witkiewicza oraz Franciszka i Leona Kopkowiczów). Na ulicy Władysława Zamoyskiego dowiemy się, gdzie się znajdowały i co pozostało po willi Chata i willi Wir. Spacer zakończy się w willi Oksza na Wieczornym brydżu z Kornelem Makuszyńskim.  

22:00 Opowieść Sen narciarza – o pionierach polskiego narciarstwa i taternictwa z pokazem drewnianych nart z początku XX w., a także lat 60. i 90. XX w. Poprowadzi Wojciech Szatkowski.

Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

22:30 Oprowadzanie po gmachu głównym

23:00 Stuletnia historia „Rocznika Podhalańskiego”. Poprowadzą Anna Kozak i dr Marcin Warchałowski

Niewiele jest w Polsce czasopism naukowych, mogących poszczycić się ponad stuletnią tradycją. Jeszcze mniej zostało założonych przez tak wybitne postaci jak Bronisław Piłsudski. W czasie spotkania pracownicy Muzeum Tatrzańskiego przedstawią najciekawsze artykuły, które zostały wydrukowane w „Roczniku Podhalańskim” w ciągu całej jego historii. W czasie spotkania będzie można również zakupić wybrane tomy „Rocznika Podhalańskiego”.

Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

18:00-24:00 Wieczorny brydż z Kornelem Makuszyńskim

Choć Muzeum Kornela Makuszyńskiego jest zamknięte dla zwiedzających z powodu remontu, to jednak nie może go zabraknąć na tym ważnym muzealnym święcie! Wszystkich wielbicieli Kornela Makuszyńskiego oraz miłośników kultury międzywojnia zapraszamy na partyjkę brydża – niegdyś jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Jesteś wytrawnym graczem? A może dopiero chcesz rozpocząć swoją przygodę z tą grą? Przyjdź do willi Oksza i sprawdź się!

18:30-19.30 Zwiedzanie wystaw z przewodnikiem muzealnym. Oprowadza Mateusz Kułakowski

Zwiedzanie wystawy „Artyści i sztuka w Zakopanem”. Znajdują się tu prace najwybitniejszych twórców zauroczonych Tatrami i Podhalem: Rafała Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Zofii Stryjeńskiej i wielu innych. Szczególnie ważnym miejscem jest sala poświęcona twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Styl zakopiański będzie można odnaleźć na wystawie czasowej w wyrobach platerowych Marcina Jarry.

20:00-21:00 Dziedzictwo Szkoły Przemysłu Drzewnego – spotkanie z rzeźbiarzem Karolem Szostakiem poprowadzi Zofia Radwańska z działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego 

Spotkanie z cyklu Wokół Szkoły Przemysłu Drzewnego to rozmowa z wyjątkowym zakopiańskim artystą Karolem Szostakiem. Dyskutować będziemy o rzeźbie, drewnie oraz dziedzictwie Szkoły Przemysłu Drzewnego w artystycznej rodzinie Szostaków. Spotkanie poprowadzi Zofia Radwańska w otoczeniu pięknych rzeźb z czasów, gdy uczniowie i nauczyciele omawianej placówki odnosili sukcesy na w Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłu Nowoczesnego w Paryżu.

22:00-23:00 Wydobyte z mroku – opowieść o willi Oksza. Poprowadzi Zofia Radwańska 

Nocne oprowadzanie po galerii w Okszy, które skupiać się będzie na detalu, nie tylko pięknej witkiewiczowskiej willi lecz również mało dostrzegalnych szczegółów na wystawie „Artyści i sztuka w Zakopanem”.

Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 12 b

19:30 Wernisaż wystawy poplenerowej studentów ASP w Szczecinie i ASP w Krakowie „Skala dziwności” edycja V

21:00 Na konserwatorskim stole– opowieści o konserwacji prac W. Hasiora. Oprowadzanie konserwatorskie poprowadzi Aleksandra Trybuła.

Kierownik działu Renowacji i Konserwacji Muzeum Tatrzańskiego opowie o projekcie konserwacji asamblaży artysty wraz z anegdotami o nieoczywistych metodach konserwacji sztuki współczesnej.

22:00 Z Hasiorem po zmroku. Oprowadzenie po wystawach w Galerii Władysława Hasiora. Poprowadzi Julita Dembowska  

Willa Koliba, Muzeum Stylu Zakopiańskiego , ul Kościeliska

18:30 Nurty stylu zakopiańskiego – wykład dr hab. Zbigniewa Moździerza

18:00-21:00 Noc Muzeum dla dzieci!

Od 18:00 Widok na Tatry z willi Koliba – stwórz własny obrazek na plastrze drewna.

Od 19:30  Zrób własny lampion inspirowany stylem zakopiańskim.

18:00-21:00 Prze-BOOK-uj – wymiana książek

Masz książki, których nie potrzebujesz, a chcesz, by do Twojej biblioteczki trafiły nowe pozycje? Zapraszamy na wymianę książek z Muzeum Tatrzańskim! Zasady:  W trakcie wymiany możesz wziąć tyle książek, ile przyniosłeś/-aś (maksymalnie 5). Pamiętaj, by książki były czyste i niezniszczone. Wymiana nie obejmuje podręczników szkolnych.

20:00 Oprowadzanie po wystawach stałych w Wilii Koliba. Oprowadzi Zbigniew Moździerz

Chałupa Gąsieniców Sobczaków ul. Droga do Rojów 6

21:00 Oprowadzanie po wystawach stałych w Chałupie Gąsieniców Sobczaków

Od 20:00 do 22:00 Pokaz konserwatorski Cyryniowanie? Irchowanie? O metodach zdobienia serdaków i kożuchów góralskich. Poprowadzi Bogumiła Dańko  

W trakcie zwiedzania będzie można podpatrzeć renowatorkę działu Renowacji i Konserwacji Muzeum Tatrzańskiego podczas zdobienia kożucha oraz zadać pytania dotyczące sposobów zdobienia w tradycji góralskiej.

22:00 Oprowadzanie po wystawach stałych w Chałupie Gąsieniców Sobczaków

Dwór Tetmajerów w Łopusznej, filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

18:30 Wieczorem we Dworze Tetmajerów. Oprowadzenie po folwarku poprowadzi Grzegorz Kamoń.

20:00 Nocna projekcja filmu Halka/Haiti

Projekt artystyczny duetu C.T. Jasper oraz Joanny Malinowskiej obejmuje projekcję filmową przedstawienia „Halki” Stanisława Moniuszki, które odbyło się 7 lutego 2015 roku w haitańskim Cazale. Projekcja miała swą premierę zaprezentowany na Biennale Sztuki w Wenecji w 2015 roku. Ostateczny kształt spektaklu stanowi efekt współpracy ekipy z lokalną społecznością. Z polskiej strony udział wziął zespół Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki z Poznania wraz z reżyserem i choreografką. Przestrzeń dawnego dworu szlacheckiego patriotycznych rodzin Lisickich, Tetmajerów i Lgockich doskonale współgra z niezwykłym projektem współczesnych artystów.

21:30 Romantyzm w Łopusznej. W obchodzonym obecnie roku romantyzmu zapraszamy na oprowadzanie w stylistyce XIX wieku, które poprowadzi Grzegorz Kamoń.

Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze

W trakcie wieczoru będzie można zobaczyć odrestaurowane budynki mieszkalne i gospodarcze wchodzące w skład spiskiej zagrody. Praca przy lnie była niegdyś jednym z podstawowych zajęć miejscowej ludności: opowieść etnograficzną uzupełni prezentacja w formie teatru cieni, ukazująca kolejne etapy obróbki lnu. Usłyszymy również śpiewki ludowe, które na Spiszu towarzyszyły pracy przy lnie.

19:00 Wieczorne oprowadzanie u Korkoszów.

20:00 Teatr cieni o obróbce lnu.

Prezentacja pracy przy obróbce lnu w formie teatru cieni wraz ze śpiewem pieśni ludowych w wykonaniu dziewcząt z zespołu regionalnego

21:00 Po zmroku w Zagrodzie. Oprowadzanie po izbach w  Zagrodzie Korkoszów

Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje: