Nowy projekt PKL pod Gubałówką: Gwarno

W sąsiedztwie stacji dolnej kolei PKL Gubałówka powstaje wyjątkowy architektonicznie obiekt. Gwarno to nowa przestrzeń kulturalna i stylizowany górską architekturą resto browar.

Teren zlokalizowany po prawej stronie przed budynkiem stacji dolnej kolei linowo-terenowej PKL pod Gubałówką został wydzielony i przygotowany do rozpoczęcia budowy. Gwarno to nazwa budowanego przez PKL obiektu, który pomieści 245 osób. Budynek posiada dwa poziomy nadziemne oraz jeden podziemny. Z zewnątrz architektonicznie budynek inspirowany był pierwotną, historyczną formą dolnego budynku kasowego pod Gubałówką, zaprojektowanego w latach 30-stych ubiegłego stulecia, przez Władysława Stokowskiego. Obiekt zaprojektowany prawie 100 lat temu miał bardzo prosty i modernistyczny charakter.

Powstający pod Gubałówką budynek będzie nawiązywał do architektury górskiej. Wnętrza inspirowane regionalnymi materiałami, drewnem, metalem zostaną także wyposażone w elementy regionalne, związane przede wszystkim z górami i Zakopanem. Głównym elementem przykuwającym uwagę jest drewniany sufit na parterze, który jest realistycznym odwzorowaniem trójwymiarowego widoku tatrzańskich szczytów przedstawiony w skali dostosowanej do ich wielkości.

Budynek powstający po prawej stronie części pasażu prowadzącego pod dolną stację kolei PKL daje szansę na uporządkowanie tej przestrzeni pod względem urbanistycznym poprzez zagospodarowanie wielofunkcyjnego placu oraz otwarcie położonego po sąsiedzku, wyjątkowo atrakcyjnego widokowo miejsca przy potoku Cicha Woda.

Otwarcie nowej inwestycji Polskich Kolei Linowych pod Gubałówką zaplanowane jest na rok 2023. 

Autor(ka):