Przybywając do Zakopanego pociągiem bądź autobusem pierwszym miejscem, które odwiedzicie będą z pewnością okolice zakopiańskiego dworca. To właśnie od niego zaczynamy nasz kolejny spacer po Zakopanem – w czerwcu spacerujemy bowiem ulicą Kościuszki aż do zakopiańskich Krupówek. Zapewniamy Cię – nie będzie nudno!
Wokół zakopiańskiego dworca
Pierwsze miejsce na naszej trasie, do którego warto zajrzeć, to Stacja Kultura – nowoczesna przestrzeń, w której możecie skorzystać z informacji turystycznej, obejrzeć wystawy dotyczące historii miasta, a od czasu do czasu wysłuchać koncertów artystów tworzących współcześnie w Zakopanem. Nad bramą główną dworca prowadzącą na perony podnieście koniecznie głowę do góry, aby dostrzec niebiesko-czerwony neon o interesującym liternictwie z napisem „PKP Zakopane” zaprojektowany jeszcze w latach 60. XX wieku.
Na rondzie Armii Krajowej tuż przy dworcu z pewnością zainteresuje Was imponująca rzeźba pary tańczących górali „Taniec góralski” autorstwa Henryka Burzca, która po gruntownej renowacji trafiła tu w sierpniu ubiegłego roku. Niech Waszej uwadze nie umknie też interesująca modernistyczna architektura budynku baru znajdującego się przy rondzie, która jest charakterystyczna dla obiektów powstałych w Zakopanem przy okazji organizacji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1962 roku.
Ku Krupówkom
Kierując się w stronę Krupówek warto przyjrzeć się imponującemu budynkowi Hotelu Stamary, który w momencie otwarcia w 1905 roku uznawany był za najbardziej reprezentacyjny budynek w całym Zakopanem. Idąc dalej w kierunku Krupówek, po minięciu ulicy Henryka Sienkiewicza, zajrzyjcie koniecznie do sklepu nowej młodej zakopiańskiej marki Meles Cosmetics oferującej kosmetyki z naturalnej borowiny. Po kilku chwilach spaceru dotrzecie do Urzędu Miasta Zakopane. Na jego fasadzie dostrzeżecie płaskorzeźbę „Spętany Pegaz” autorstwa wspomnianego już Henryka Burzca, a przed Urzędem – pomnik doktora Andrzej Chramca – pierwszego górala, który uzyskał wyższe wykształcenie. Tuż za budynkiem Urzędu z pewnością zauważycie rzeźbę „Orbity” autorstwa znanego już Wam Henryka Burzca, która powstała z okazji 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika. Na przeciwko niej, po drugiej stronie ulicy Kościuszki znajduje się słynny napis “Zakopane” z piękną tatrzańską panoramą w tle. Zatrzymajcie się koniecznie przy nim i zróbcie pamiątkowe zdjęcie z pobytu pod Tatrami!
Zakopiański wieżowiec
Ostatnim punktem naszego spaceru jest Dom Handlowy „Granit”. Został on zaprojektowany przez zakopiańską architektkę – Annę Górską, według projektu której zostały wybudowane również Schroniska Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Hali Ornak oraz na Polanie Chochołowskiej. Powstały w latach 60. XX wieku Dom Handlowy “Granit” był pierwszym zakopiańskim „drapaczem chmur”. Na jego fasadzie budynku warto przyjrzeć się ceramicznej płaskorzeźbie ze zbójnikami niosącymi złoto, a na ostatnim piętrze budynku w Cafe Tygodnika Podhalańskiego – zrelaksować się podziwiając piękna panoramę Tatr.
Nasz spacer kończymy wchodząc na zakopiańskie Krupówki. Zarówno idąc w dół w kierunku stacji kolejki na Gubałówkę, jak ku górze czeka na Was wiele ciekawych miejsc, zabytków i regionalnych restauracji!