Teraz Czytasz
Odwiedź dom wybitnego kompozytora

Odwiedź dom wybitnego kompozytora

Zakoplan - Twój przewodnik po Zakopanem
Odwiedź-dom-wybitnego-kompozytora

Zakopane miało szczęście do Artystów. Na przestrzeni lat mieszkali tu wielcy twórcy, którzy znajdowali pod Tatrami inspirację. Jednym z nich był Karol Szymanowski, największy po Fryderyku Chopinie kompozytor. Jego dom – Willę „Atma” warto zwiedzić podczas wakacyjnego pobytu.

Willa „Atma” zbudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha powstała po 1890 roku jako typowy pensjonat, jeden z wielu wznoszonych w Zakopanem na przełomie XIX i XX wieku w celu wynajmowania letnikom. To właśnie ówczesnym turystom zawdzięcza oryginalną nazwę, pochodzącą z sanskrytu i oznaczającą „duszę”. Karol Szymanowski od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem, gdzie pod koniec życia osiadł na stałe, zamieszkując właśnie w „Atmie”.

Odwiedź-dom-wybitnego-kompozytora2

W 1974 roku przekazano ją Muzeum Narodowemu w Krakowie, a już dwa lata później, 6 marca 1976 roku, udostępniono publiczności. Na parterze budynku otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi, jego związkom z kulturą Podhala i Zakopanem. Większość eksponatów pochodzi z daru siostrzenicy artysty, Krystyny Dąbrowskiej. W 2013 roku „Atma” wkroczyła w nowy etap działalności po generalnym remoncie, przeprowadzonym w ramach projektu „Muzyka pod Tatrami”.

Jest to jedyne w świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego. Ukochana przez kompozytora – jak mawiał góralska „chałupa” – rozbrzmiewa muzyką dzięki regularnym koncertom, których wspólnym mianownikiem są utwory Karola Szymanowskiego.

Zobacz Też

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma, ul. Kasprusie 19

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry