Ostatnia szansa na spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem jest atrakcją na skalę europejską, a właśnie w październiku, gdy drzewa mienią się wszystkimi odcieniami jesieni, powstają najpiękniejsze zdjęcia Pienin. Tworząca liczne zakola rzeka Dunajec pozwala z wyjątkowej perspektywy podziwiać wznoszące się ponad nią, nawet 300-metrowe ściany skalne. Macie jeszcze miesiąc by wybrać się na spływ w tym roku – sezon flisacki trwa do 31 października.

Czy wiecie, że najstarsze informacje o spływie pochodzą już z 1589 roku? W XIX wieku w miejscowości Harklowa zwiezione z Tatr i Gorców drzewo łączono na Dunajcu w tratwy i spławiano je aż do Gdańska, gdzie wykorzystywane były do budowy statków. Jednak już od blisko 200 lat spływ przełomem Dunajca jest największą turystyczną atrakcją Pienin. Początkowo miał charakter sporadycznie organizowanych, towarzyskich imprez dla gości okolicznych dworów i zamków. Spływy odbywały się wówczas na kilkunastu tratwach płynących razem – na czele łódź flagowa, udekorowana barwami narodowymi oraz sztandarem flisaków z godłem i wizerunkiem św. Kingi. Umieszczano w niej także moździerze, z których strzelano na wiwat w miejscach, gdzie najlepiej odpowiadało echo. W kolejnych tratwach płynęła orkiestra zdrojowa, za nią pozostali goście. Śpiewano pieśni i wznoszono toasty. W Szczawnicy czółna przybijające do brzegu witała góralska kapela, a ubrane w regionalne stroje dziewczęta witały gości pod łukami z kwiatów, liści i chustek.

Aktualnie spływ Dunajcem w otoczeniu Pienińskiego Parku Narodowego nabrał zupełnie nowego znaczenia. Kontakt z naturą, niesamowite widoki, szum wody – relaks jakiego dawno nie doświadczyliście gwarantowany. Pomimo, iż nie tratwach nie ma już moździerzy, a na brzegu witających dziewcząt (niestety!)  – flisacy zadbają o świetną atmosferę podczas wycieczki.

Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach Kątach lub na przystani w Sromowcach Niżnych. Bilety można nabyć na bieżąco w kasach na obu przystaniach lub kupić je on-line.

Istnieją dwie przystanie docelowe:

  • Szczawnica (spływ ok 18 km, czas ok 2 godz. 15 min)
  • oraz Krościenko (spływ ok 23 km, czas ok. 2 godz. 45 min).

Wśród bogatej oferty wycieczek jednodniowych z Zakopanego – z pewnością warto wybrać spływ Dunajcem. Możecie także pojechać własnym samochodem – po zakończeniu spływu skorzystajcie z transferu powrotnego do przystani startowej. Jeśli tratwy wydają się Wam zbyt stateczną opcją – spływy odbywają się także na pontonach i kajakach. Sprawdźcie prognozę  pogody, zabierzcie cieplejszą kurtkę i w drogę!

Autor(ka):