Otwarcie Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia

Co to będzie za dzień! Już w najbliższą sobotę Tatrzański Park Narodowy otwiera Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia! W budynku znajdującym się całkowicie pod ziemią u wylotu Doliny Kościeliskiej będziecie mogli poznać dzieje powstania planety Ziemia, a co za tym idzie – historię powstania Tatr. Ekspozycja tego nowego obiektu edukacyjnego składającego się z siedmiu sal pełna jest unikalnych eksponatów oraz instalacji. Uwaga! Będzie można na niej zobaczyć również naturalnej wielkości dinozaura oraz niedźwiedzia jaskiniowego! To jak? Widzimy się na otwarciu? 

Już 18 maja Tatrzański Park Narodowy otwiera nowy obiekt edukacyjny! Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia, położone u wylotu Doliny Kościeliskiej, wykorzystując zaskakujące rozwiązania architektoniczne i  przemyślaną narrację, odsłoni tajemnice Tatr.

Tatry. Opisane, zbadane, a mimo to wciąż tajemnicze. Czy można opowiedzieć ich historię na nowo? W Tatrzańskim Archiwum Planety Ziemia będzie można spojrzeć na najwyższe polskie góry inaczej. TAPZ kilkoma salami wypełnionymi unikalnymi i zaskakującymi zbiorami oraz interaktywnymi instalacjami snuje fascynującą opowieść o historii powstawania Tatr, a z nią o dziejach naszej planety i nas samych – spadkobiercach milionów lat ewolucji. Zwiedzający będą mogli obejrzeć z bliska między innymi naturalnej wielkości dinozaura czy niedźwiedzia jaskiniowego. 

Autorzy scenariusza wystawy dołożyli starań, aby wyobraźnia odwiedzających była pobudzana na wielu płaszczyznach: intelektualnej, emocjonalnej i praktycznej, co ma sprzyjać głębszemu zrozumieniu i poszanowaniu tatrzańskiej przyrody. Przechodzimy przez siedem sal, z których każda oferuje inny, ale komplementarny w kontekście całości zakres wiedzy – od temperatury i ciśnienia, przez salę dotyczącą wody, gdzie będzie można spotkać dinozaura, po grawitację i w końcu same już Tatry. Tak rozumiemy edukację przyrodniczą XXI wieku – holistyczne – mówi Adam Kowalski z firmy KOPTON, autor scenariusza wystawy stałej. 

TAPZ w całości umieszczony jest pod ziemią. – Bryła architektoniczna archiwum była prawdziwym wyzwaniem. Powstawało ono w parku narodowym, co oznaczało, że budynek nie może zakłócać naturalnego widoku. Tak zrodziła się koncepcja obiektu usytuowanego poniżej naturalnego ukształtowania terenu. To było najtrudniejsze zadanie w mojej dotychczasowej karierze, jednak dzisiaj mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że jest też ono moim największym powodem do dumy – mówi Wojciech Gajewski ze studia POLE ARCHITEKCI. 

Budynek TAPZ nie kończy się ostatnią salą – jak niemal wszystkie tego typu centra. TAPZ to żywe archiwum, którego ostatnia ekspozycja to wyjście w Tatry. Góry są zwieńczeniem opowiadanej historii i zaproszeniem do odkrywania ich na nowo. 

– Misją Tatrzańskiego Parku Narodowego jest nie tylko ochrona przyrody, lecz także pomoc w jej zrozumieniu. Los natury bowiem nie zależy od garstki pracowników parków czy instytucji – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. – Ocalić przyrodę możemy, tylko rozumiejąc ją, i tylko wspólnie. Fundamentem współczesnej ochrony jest nauka. Lecz naturę można tak naprawdę zrozumieć przy użyciu wyobraźni. A do tego potrzebna jest dobra opowieść. Nauka, opowieść, wspólnota – to wszystko znajdą Państwo w Tatrzańskim Archiwum Planety Ziemia. To jednak nie cała opowieść, a zaledwie jej początek. Resztę dopowiedzą same Tatry.

Informacje praktyczne

Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia znajduje się przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. Tuż obok jest przystanek komunikacji publicznej (Kościelisko Kiry) oraz parkingi. W maju TAPZ będzie otwarty od wtorku do niedzieli od godziny 9 do 17 (ostatnie wejście o 15). Od czerwca do września będzie dostępny dla zwiedzających dłużej, od godziny 8 do 18. Bilety można kupić przez Internet na stronie tpn.gov.pl oraz na miejscu. Zwiedzanie odbywa się w grupach pod opieką edukatora i trwa 90 minut. Archiwum jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oferuje przestrzenie i ekspozycje, umożliwiające komfortowe zwiedzanie każdemu.  

Ceny biletów:

bilet normalny: 40 zł
bilet ulgowy: 30 zł
bilet grupowy: 25 zł/osoba (grupa minimum 15 osób)
bilet dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny: 20 zł/osoba

Bilety będą dostępne do kupienia online przez stronę internetową Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz na miejscu.

fot. Jan Wierzejski, materiały prasowe Tatrzańskiego Parku Narodowego

Autor(ka):