Teraz Czytasz
Pamiątka z Zakopanego już wkrótce z gwarancją oryginalności

Pamiątka z Zakopanego już wkrótce z gwarancją oryginalności

Zakoplan - Twój przewodnik po Zakopanem
Pamiątka z Zakopanego już wkrótce z gwarancją oryginalności

W Zakopanem często jako pamiątki sprzedawane są tanie wyroby sprowadzane z Chin. Nie mają one nic wspólnego z regionem i jego historią. Aby przypomnieć bogate tradycje rodzimego rękodzieła, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zorganizowało konkurs na projekt pamiątki z Zakopanego. Na autorów najlepszych pomysłów czekają nagrody, o wartości ponad 20 000 złotych!

Często oddalibyśmy wiele, by wrócić do miejsc, które odwiedziliśmy. Gdy niemożliwe okazuje się kupienie biletu na najbliższy pociąg lub samolot, w czasie i przestrzeni przenosi nas ona. Pamiątka. Magiczny przedmiot, dzięki któremu wspomnienia ożywają: za każdym razem, gdy się na niego spojrzy lub weźmie w dłonie. Gorzej, gdy zamiast cieszyć oko razi miernością wykonania, nie ma krzty oryginalności. Niezręcznie go wtedy trzymać na półce czy podarować przyjacielowi.

Czasy, w których o zakupie decydowała najniższa cena, odeszły w niepamięć. Współcześni odbiorcy cenią wysoką jakość, dbałość o detal, lokalne pochodzenie produktów i transparentność procesów produkcji – słowem poszukują pamiątek dobrze zaprojektowanych i etycznych. To ogromne wyzwanie dla designerów, ale w sytuacji promocji regionów, także decydentów, czy instytucji kultury. I właśnie świadomość tej odpowiedzialności stoi u celu konkursu organizowanego przez Muzeum Tatrzańskie, które zwraca się do projektantów, rzemieślników, artystów i miłośników Podhala oraz tatrzańskiej symboliki. To oni mają szansę stworzyć oficjalną, oryginalną i dobrze zaprojektowaną pamiątkę z Zakopanego. Taką, która nawiąże do podhalańskiej tradycji, kultury, a także przyrody. Punktem wyjścia są wszystkie stereotypy związane z Podhalem. Celem – walka z ich automatycznym utrwalaniem i powielaniem. Koniec ery „Made in China” zacznie się w Zakopanem.

W konkursie można wziąć udział indywidualnie lub stworzyć 2-4 osobowy zespół. Zgłoszenie konkursowe można przesyłać do 3 października 2019 roku. Szanse mają zarówno pół- amatorzy zafascynowani dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Podhala, studenci, jak i doświadczeni designerzy oraz studia projektowe. Zgłoszenia konkursowe oceni jury w  składzie: Jarosław Hulbój, Paweł Jasiewicz, Anna Kozak, Tomek Rygalik, Marcin Rząsa i Anna Wende-Surmiak. Organizatorem konkursu jest obchodzące w tym roku 130-lecie istnienia Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Zobacz Też

Konkurs dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019

Więcej informacji:
www.muzeumtatrzanskie.pl/konkurs-pamiatka-z-zakopanego/

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry