Z okazji ponownego otwarcia po kilkuletnim remoncie Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem – 22 kwietnia Muzeum Tatrzańskie zaprasza na dzień otwarty willi Opolanka!
Ten niepozorny budynek zaprojektowany w latach 30. XX wieku w stylu zachowawczego funkcjonalizmu kryje w sobie szczególną historię. W okresie międzywojennym był to dla Państwa Makuszyńskich prawdziwie drugi dom: chętnie opuszczali Warszawę, by spędzić tu zarówno zimowe, jak i letnie wakacje. I to właśnie w willi Opolanka zamieszkali po wojnie na stałe. Dzięki inicjatywie wdowy Janiny Gluzińskiej-Makuszyńskiej w 1966 roku otwarto w mieszkaniu muzeum biograficzne, którego też została pierwszą kustoszką. W latach 2017–2022, dzięki środkom unijnym i krajowym, Muzeum Tatrzańskie podjęło się szeroko zakrojonych prac remontowo-konserwatorskich, m.in. organizując zupełnie nowe przestrzenie wystawienniczo-edukacyjne. To, co nie uległo zmianie to wyjątkowy klimat Domu Pisarza: kolekcjonera sztuki, bywalca artystycznych salonów, ulubionego twórcy kolejnych pokoleń dzieci – dobrego ducha Zakopanego.
Wydarzenie odbędzie się w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i róża” – wpisuje się także w świętowanie 90-lecia wydania „Przygód Koziołka Matołka”. Choć bowiem komiks powstał w listopadzie 1932 roku, to na książce widnieje data 1933 – dzięki temu publikacja dłużej była nowością wydawniczą, a my… możemy nadal cieszyć się tym pięknym jubileuszem!
Co będzie się działo na parapetówce?
• 11:00 i 12:30 „Bajki z projektora” to propozycja dla najmłodszych. Czas trwania ok. 40 minut. Istnieje możliwość przeprowadzenia spotkań w dwóch językach (polski i ukraiński).
Bajki na przeźroczach to dawny sposób oglądania bajek animowanych dla dzieci, który kiedyś był namiastką prawdziwego kina. W dzisiejszych czasach taki sposób zabawy i spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie znów wraca do łask i staje się coraz popularniejszy. Wyświetlane z projektora slajdy o niesfornym koziołku, znanym z komiksu pisarza Kornela Makuszyńskiego oraz ilustratora Mariana Walentynowicza, będą doskonałą okazją do zapoznania się z tą wspaniałą formą oglądania bajek.
• 14:00 i 15:30 Warsztaty tworzenia zakładek do książek inspirowane postaciami z książek Makuszyńskiego – dla wszystkich bez względu na wiek! Czas trwania warsztatów ok. 1–1,5 godz.
• 11:00, 13:00, 17:00 Oprowadzania po nowo otwartej wystawie. *oprowadza Kinga Nędza-Sikoniowska, **oprowadza Anna Kula.
• „Brydż u Makuszyńskich” – Kornel Makuszyński był wszak wytrawnym brydżystą. Nie tylko jednak znakomicie grał, ale i pozostawił nieśmiertelne felietony poświęcone zarówno graczom, jak i kibicom. Nic dziwnego, że Muzeum Tatrzańskie podejmuje się organizacji poświęconych pamięci pisarza spotkań brydżowych. W czasie remontu willi Opolanka grano w willi Oksza oraz w siedzibie Muzeum Tatrzańskiego na Kozińcu – teraz brydż powraca do Państwa Makuszyńskich! Na poddaszu willi Opolanka czekać na was będą stoliki brydżowe, karty do gry oraz… wybór najlepszych brydżowych cytatów z felietonów Kornela Makuszyńskiego!