PKL Bike Parks

Ostatnie ciepłe dni warto wykorzystać na odrobinę aktywności fizycznej. Na miłośników wyczynowej jazdy rowerowej oraz wszystkich chętnych rozpoczęcia przygody z jednośladem, w ośrodkach turystycznych Polskich Kolei Linowych czekają trasy downhillowe.

Co czeka na amatorów jazdy downhillowej w poszczególnych ośrodkach?

Trasy „po zbóju” w ośrodku PKL Palenica

W ośrodku PKL Palenica rowerzyści mogą swoje umiejętności sprawdzić na dwóch trasach downhillowych o różnym stopniu trudności – Ciupadze oraz Rozbójniku. Trasy są szybkie, pełne uskoków, o naturalnym podłożu. Rowerzyści będą musieli wykazać się sporą czujnością za względu na liczne korzenie, skały i kamienie. Pierwsza z tras w ośrodku PKL Palenica – Ciupaga – liczy 1150 m i jest przeznaczona dla zaawansowanych oraz profesjonalnych miłośników jazdy downhillowej. Ciupaga jest bardzo techniczna, szybka, charakteryzują ją liczne uskoki, strome ścianki oraz trawersy. Druga z tras – Rozbójnik – mierzy 1700 m. Mogą z niej skorzystać zarówno wprawieni w bój amatorzy jazdy downhillowej, jak i średniozaawansowani miłośnicy tego sportu.  Trasa Rozbójnik jest pełna skoczni, band oraz trawersów. O adrenalinę na trasie zadbają liczne przeszkody typu step up oraz stoliki. Jej góry odcinek posiada liczne bandy oraz skocznie.

Trasy rowerowe w ośrodku PKL Palenica

Mosorny Groń z trasami dla każdego

Bezpośrednio przy kolei krzesełkowej PKL w ośrodku na Mosornym Groniu w Zawoi na poczatkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych wielbicieli jednośladów czekają trzy trasy rowerowe. Trasa Enduro mierzy 1676 m i jest przeznaczona dla średniozaawansowanych oraz zaawanasowanych rowerzystów. To trasa naturalna, która od rowerzystów wymaga nie lada umiejętności jazdy w górskim terenie. Charakteryzują ją liczne sekcje korzenne, kamienie, ujemne zakręty i uskoki. Posiada również przeszkody – drewniane dropy. Rowerzyści skorzystają również z trasy NorthShore o długości 115 m, która przeznaczona jest dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Trasa w całości pokryta jest drewnianą konstrukcją. Miłośnicy jednośladów na NorthShore spotkają liczne niespodzianki w postaci pochyłych zakrętów, uskoków i sztucznych muld. Średnio zaawansowani oraz zaawansowani rowerzyści skorzystają z trasy Freeride (2190 m), o utwardzonej i wygładzonej nawierzchni. Na trasie znajduje się dużo sztucznych muld, profilowanych zakrętów, stolików, drewnianych dropów oraz naturalnych przeszkód i nierówności, takich jak uskoki, kamienie czy korzenie. Rowerzystom odwiedzającym ośrodek turystycznym PKL Mosorny Groń, polecamy również kompleks tras rowerowych Babia Góra Trails, znajdujący się w sąsiedztwie kolei PKL na Mosorny Groń. Kompleks liczy ponad 14,5 km tras typu single track o różnym stopniu trudności – od tras zielonych po czarne – dzięki temu nawet początkujący amatorzy jazdy downhillowej znajdą trasę idealną dla siebie.  

Trasy downhillowe w ośrodku PKL Mosorny Groń

Poczuj rowerowe „flow” na Górze Żar

Na pasjonatów kolarstwa górskiego w ośrodku PKL na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim czekają czterech trasy rowerowe, znajdujące się bezpośrednio przy kolei krzesełkowej PKL. Easy Line to trasa, która mierzy 3800 m długości i przystosowana jest dla początkujących, średnio zaawansowanych oraz profesjonalnych rowerzystów. Dlatego polecana jest każdemu, kto chciałby zacząć swoją przygodę z jazdą downhillową. Prawdziwa gratka to jedyna w Polsce trasa typu Air Line! Miłośnicy jednośladów zmierzą się na niej z ogromnymi ziemnymi bandami oraz drewnianymi konstrukcjami, takimi jak WallRide’y czy kładki o długości nawet 15 metrów. Jazda po tej niezwykle szybkiej i skocznej trasie to gwarancja niezapomnianych emocji od startu aż do samego końca. Miłośnicy rowerowych skoczni koniecznie muszą wypróbować swoich sił na trasie Flow Downhill (2000 m), która charakteryzuje się różnego rodzaju skoczniami – od ziemnych wybić, drewnianych progów, naturalnych przeskoków z kamieni, aż po dwa trudne rock gardeny. Trasa posiada również niezliczoną ilość kamieni, korzeni, ciasnych zakrętów i szykan. Zaawansowani downhillowcy skorzystają z wymagającej trasy Natural Downhill o długości 1800 m. Trasa posiada step-up, kilka dropów, gapy oraz objazdy.

To nie koniec niespodzianek w ośrodku PKL Góra Żar! Na miłośników downhillowej jazdy rowerowej czeka jedyny w Polsce Skillpark – Żarogang, z licznymi muldami, linami skocznymi oraz wieloma przeszkodami, które przez cały tydzień czekają na wszystkich rowerzystów.

Jedyny w Polsce Skillpark – Żarogang w ośrodku PKL Góra Żar

Trasy rowerowe, znajdujące się na terenie ośrodków turystycznych PKL wchodzą w skład kompleksu PKL Bike Parks i dostępne są dla miłośników jednośladów w ramach jednej karty. Dodatkowo od września do zakończenia sezonu rowerowego – który przewidywany jest na koniec października – rowerzyści mogą skorzystać z promocyjnych cen na jednodniowe karnety w cenie 69 zł przy zakupie on-line oraz w kasach. Karnet rowerowy upoważnia również do skorzystania ze zniżki na cały asortyment w restauracjach ośrodków na Górze Żar, Mosornym Groniu oraz Palenicy. W ośrodku PKL Góra Żar działa również wypożyczalnia sprzętu rowerowego, serwis oraz szkoła, w ramach której pod opieką doświadczonych instruktorów można szkolić swoje umiejętności jazdy rowerowej o każdym poziomie trudności. Informacje na temat tras rowerowych PKL Bike Parks dostępne sa na stronie www.rowery.pkl.pl. Kartę zakupić można w sklepie internetowym  www.pkl.pl.

Autor(ka):